Fotografia to dziedzina sztuki, która często jest nadmiernie eksponowana. Wiele mówi się o obiektywach i aparatach, ale za mało o innych akcesoriach, które mogą mieć ogromny wpływ na efekt końcowy. Chodzi tu przede wszystkim o filtry fotograficzne. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje filtrów? Jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi modelami? Które modele sprawdzają się najlepiej w jakich sytuacjach? Który filtr powinieneś wybrać? Te i wiele innych przydatnych informacji poruszymy w naszym wpisie. Czytaj dalej.

Co warto dowiedzieć się o filtrach fotograficznych?

Filtry fotograficzne to niezbędne wyposażenie zarówno dla profesjonalnych, jak i początkujących fotografów. Czym są filtry fotograficzne i jak się je stosuje?

Filtry fotograficzne to nic innego jak specjalna nakładka, którą zakłada się na obiektyw. Zazwyczaj są one wykonane ze szkła, choć można spotkać również modele plastikowe. To, jak będzie wyglądało nasze zdjęcie, będzie zależało od właściwości nakładki.

Filtry szklane polecane są dla osób, którym zależy na doskonałych efektach. Są bardziej wytrzymałe i dają lepsze efekty w przypadku zdjęć. Filtry Marumi są godne uwagi ze względu na ultracienką konstrukcję, łatwość użycia w każdych warunkach i niebanalną estetykę.

Filtry Marumi Magnetic Slim. Innowacyjna technologia, praktyczne zastosowanie.

Filtry fotograficzne mogą spełniać wiele funkcji, takich jak:

  • Funkcja ochronna - Chronią obiektyw w wysokim stopniu;
  • Korygowanie i poprawianie kolorów - Dzięki temu można poprawić kolorystykę zdjęć, zwiększyć kontrast i poprawić nasycenie kolorów.
  • Można uzyskać lepszą ekspozycję zdjęć. Nawet prawidłowa ekspozycja całego kadru ma istotny wpływ na efekt końcowy zdjęcia.
  • Dodaj dodatkowe efekty do zdjęć, aby zwiększyć ich atrakcyjność.

Różne rodzaje filtrów fotograficznych

Istnieje wiele rodzajów filtrów fotograficznych. Najpopularniejsze filtry to filtry UV, filtry polaryzacyjne oraz filtry szare - filtr ND. Do czego służą? I jakie są różnice między nimi.

Filtry ochronne, filtry UV i filtry do świetlików

Przed czym właściwie chroni filtr? Po pierwsze, chroni przednią soczewkę obiektywu przed zarysowaniami, zachlapaniami i innymi poważnymi uszkodzeniami. Niesprawny sprzęt fotograficzny, a zwłaszcza jego optyka, może doprowadzić do znacznych strat finansowych. Co gorsza, na czas naprawy nie można korzystać z obiektywu. Ten filtr ochronny zabezpiecza obiektyw przed takimi sytuacjami.

Dlaczego warto stosować filtry polaryzacyjne w fotografii? Wyjaśniamy.

Filtry UV i filtry ochronne świetnie sprawdzają się w codziennej i intensywnej fotografii. Szczególnie przydatne są podczas pracy w trudnych warunkach, takich jak deszcz, kurz, las czy błoto. Filtr UV doskonale pochłania promienie ultrafioletowe i poprawia ostrość zdjęć. Filtry te są całkowicie neutralne i nie szkodzą ekspozycji zdjęć. Filtry te są bardzo popularne wśród fotografów, a także najbardziej przystępne cenowo.

Filtry polaryzacyjne

Filtry polaryzacyjne stosowane są najczęściej w fotografii krajobrazowej, czyli na otwartych przestrzeniach. Mogą one zwiększyć kontrast między niebem a krajobrazem i uwydatnić zarys chmur. Zwiększają również nasycenie kolorów. Nawet najbardziej zaawansowane programy do edycji zdjęć nie są w stanie odwzorować właściwości filtra polaryzacyjnego, do których należy m.in. redukcja odblasków. Nic więc dziwnego, że filtry polaryzacyjne są niezbędnym elementem wyposażenia fotografów.

Na jakiej zasadzie działa ekran polaryzacyjny?

Filtr polaryzacyjny, w skrócie, pozwala zmniejszyć ilość promieni uderzających w obiektyw pod różnymi kątami. Dzięki temu możesz fotografować niebo w ciemniejszych barwach, zachowując jednocześnie biel chmur. Jest też świetny do fotografowania zielonej roślinności i kolorowych tkanin. Zwiększa to nasycenie kolorów, czyniąc je bardziej żywymi. Filtr polaryzacyjny może być również używany do eliminowania odbić od metalicznych powierzchni, szkła lub tafli wody. Obiektyw powinien być skierowany pod kątem 90 stopni do kierunku padania światła, aby uzyskać maksymalny efekt polaryzacji.

  • Brak prądu? Nie będziesz miał tych problemów z elektrownią EcoFlow
  • Twoje studio fotograficzne. Sprawdź, w jaki sprzęt powinieneś je wyposażyć.
  • Lampa do fotografii paznokci. Sprawdź nasze propozycje
  • 12 niezbędnych rzeczy dla początkującego fotografa Sprzęt dla fotografa
  • Canon EOS R8 łączy w jednym korpusie aparat Canon R6 II z Canon RP.

Filtry szare (ND)

Filtry szare, znane również pod nazwą filtrów ND (neutral density - bez efektu koloru), mogą być stosowane w fotografii kolorowej i monochromatycznej. Filtry te zmniejszają ilość światła wpadającego do obiektywu. Chroni to przed prześwietleniem jasnych obszarów i wydłuża czas naświetlania ciemniejszych partii. Filtry ND pozwalają na szersze otwarcie przysłony w celu uzyskania płytszego pola widzenia.

Filtr ND zmniejsza intensywność światła i pozwala na stosowanie długich czasów otwarcia migawki bez prześwietlania obrazu. Pozwala to na uchwycenie rozmytych chmur przesuwających się po niebie lub wodospadów. Pozwala to na użycie otwartej przysłony do fotografii portretowej w jasnym świetle słonecznym. Filtry szare są popularnym wyborem dla filmu i fotografii.

Filtr Marumi jest odpowiedni dla Twojej fotografii

Profesjonalni fotografowie wiedzą, jak ważna jest ochrona aparatów, zwłaszcza gdy korzysta się ze sprzętu wysokiej klasy. Ważne jest również, aby maksymalnie wykorzystać potencjał takiego sprzętu. Filtry nie mogą być pomijane. Najlepsze są filtry Marumi, które zapewniają wysoką ochronę przed uszkodzeniami obiektywów i wzbogacają fotografię. Najlepszym wyborem w tej kategorii jest marka Marumi. Są one wykonane z wysokiej jakości materiałów i oferują innowacyjne rozwiązania, które pozwolą na wykorzystanie ich w każdym rodzaju fotografii.

Fotografia z wykorzystaniem filtrów Podsumowanie!

Na początku swojej drogi fotograficznej koniecznie musisz zaopatrzyć się w filtr ochronny i UV. Najlepiej zdecydować się na niego jeszcze przed zakupem sprzętu, czyli aparatu. Nawet najdroższy filtr, np. modele Marumi, będzie bardziej przystępny cenowo niż wymiana lub naprawa uszkodzonej optyki. Filtr polaryzacyjny i szary (ND), są niezbędne w fotografii krajobrazowej. Filtry te pomogą Ci stworzyć wyraźniejsze przejścia między panoramą a krajobrazem, a także zapewnią właściwe nasycenie kolorów. Powinieneś mieć je w swoim zestawie narzędzi.