Odpowiedni sprzęt jest niezbędny do uchwycenia sztuki fotografii krajobrazowej. Dobry aparat jest niezbędny, ale nie spełni swojego zadania, jeśli nie masz odpowiednich obiektywów do danej sceny. Inne akcesoria, które ułatwiają i usprawniają pracę, również odgrywają ważną rolę. Wszystko to trzeba mieć przy sobie, więc należy dokładnie rozważyć, czego potrzebujesz. Sprawdź niezbędne rzeczy, które musisz zabrać ze sobą przed wyruszeniem w plener.
Fotografia krajobrazowa: podstawowy sprzęt lub korpus
Wybór korpusu może być dość indywidualny. W większości aparatów można znaleźć szereg funkcji pomocniczych, które pomagają fotografowi robić wysokiej jakości zdjęcia krajobrazowe. Należą do nich HDR, automatyczna panorama i długi czas naświetlania. Czujnik jest najważniejszym czynnikiem, ponieważ powinien być w stanie odtworzyć drobne szczegóły.
W fotografii plenerowej chodzi o uchwycenie subtelnej gry światła i cienia. Dzięki temu zdjęcia są bardziej imponujące. Sensor powinien być duży, aby obsłużyć większą liczbę pikseli. Fotografia krajobrazowa to dziedzina, do której dobrze nadają się wysokiej klasy lustrzanki i lekkie bezlusterkowce. Najłatwiej wymienić najbardziej pożądane cechy urządzeń z tej kategorii na konkretnych przykładach. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji dla fotografów krajobrazu.
Olympus E-M1 Mark II posiada uszczelnioną konstrukcję, która idealnie sprawdzi się w podróży.
Bezlusterkowiec Olympus E-M1 Mark II to pierwszy model zaprojektowany z myślą o fotografii krajobrazowej. Kompaktowa konstrukcja ułatwia transport i przenoszenie. Aparat posiada sensor 4/3 i standard mocowania Micro 4/3. Oznacza to, że można używać obiektywów firm niezależnych, jak i Olympus. EM1 Mark II łączy w sobie mobilność i szybkość (ułatwiając uchwycenie ulotnego wydarzenia, np. przelatującego ptaka), z bardzo wysoką rozdzielczością 50 milionów pikseli. Jest to szczególnie przydatne w fotografii krajobrazowej.
ISO 200Sprzęt posiada również szeroki zakres dynamiczny i zakres czułości. Ten model Olympusa to doskonały wybór do profesjonalnej fotografii plenerowej. Jest to jeden z najszybszych modeli na rynku, wyposażony w 121 krzyżowy autofokus i 5-osiowy stabilizator obrazu.
Aparat bezlusterkowy Canon EOS R to także dobry wybór do fotografii krajobrazowej
Canon EOS R to profesjonalny aparat przeznaczony dla profesjonalistów. Posiada uchwyt, który jest identyczny jak w lustrzankach cyfrowych. Pozwala to na wygodną i łatwą obsługę. EOS R posiada pełnoklatkową matrycę o rozdzielczości ponad 30 pikseli oraz system autofokusa, który jest niezwykle szybki i precyzyjny (czas reakcji 0,05 sekundy). Wydajność aparatu nie ulega pogorszeniu podczas korzystania z obiektywów z serii EF i EF S, które można podłączyć za pomocą adaptera. Canon oferuje również obiektywy z bagnetem RF i inne dedykowane obiektywy.
500 ISONajbardziej wyróżniającą cechą tego modelu jest wysoki poziom szczegółowości obrazu. Jest to ważne w przypadku fotografii krajobrazowej. Dzięki czułości od 100 do 40 000 ISO można robić zachwycające zdjęcia w słabych warunkach oświetleniowych. Znajdziemy tu również 5-osiową stabilizację, która zwiększa płynność obrazu, np. podczas filmowania. Canon EOS R został wyposażony w wydajny procesor, który gwarantuje świetną jakość zdjęć.
Sony A7 Mark III na wyprawę
Sony A7 Mark III to ostatni, ale równie doskonały produkt. Fotografia krajobrazowa zyskała nową jakość. To najlepszy aparat bezlusterkowy w ofercie Sony. Łączy w sobie pełnoklatkowy przetwornik Exmor R BSI CMOS z procesorem BIONZ X. Jakość obrazu jest nienaganna, nawet przy fotografowaniu z prędkością do 10 klatek na sekundę. Wydajność autofokusa została poprawiona, aby śledzić poruszające się cele i działać bezbłędnie w niekorzystnych warunkach oświetleniowych.
Sony A7 Mark III | 200 ISO | f/8 | 1/640 sek.ISO 100-51200 jest używane w celu wyeliminowania nadmiernego szumu. 5-osiowy stabilizator obrazu (SteadyShot Inside) jest również używany w tym przykładzie, podobnie jak w dwóch poprzednich przykładach. Wszystkie wymienione powyżej parametry to najważniejsze wymagania, jakie powinien spełniać korpus do fotografii plenerowej. Każdy z polecanych produktów to aparat bezlusterkowy, który jest nowoczesnym rozwiązaniem łączącym zalety kompaktów z lustrzankami. Aparaty bezlusterkowe, oprócz świetnych parametrów i opcji wymiennych obiektywów, charakteryzują się także mniejszymi gabarytami i większą mobilnością.
Fotografia krajobrazowa: Obiektywy i akcesoria
Fotografia krajobrazowa to kolejna dziedzina, w której niezbędny jest obiektyw szerokokątny (o ogniskowej 14-16 milimetrów), filtry połówkowe i statyw. Gwarantują one najlepszą stabilizację obrazu. Statyw powinien być lekki, łatwy do przenoszenia i funkcjonalny. W końcu będziemy z niego korzystać podczas długich i forsownych podróży. Wielu fotografów nie wyobraża sobie pracy w plenerze bez szerokokątnego obiektywu. Jest on niezbędny, gdy chcemy pokazać maksymalną ilość informacji. To jest dokładnie to, czego szukamy. Klasyczna fotografia krajobrazowa charakteryzuje się imponująco szerokim obrazem. Zastosowany obiektyw powinien obejmować jak największą odległość.
Należy zauważyć, że nie wszyscy fotografowie krajobrazów używają wyłącznie obiektywów szerokokątnych. Niektórzy wybierają obiektywy stałoogniskowe (np. Sigma A 50mm f/1.4, a także teleobiektywy, aby lepiej uchwycić szczegóły. W tym przypadku zależy to od tego, co chcesz osiągnąć. Dobrym pomysłem jest również, oprócz statywu, korpusu i obiektywów, zabranie zapasowych baterii i karty pamięci, a także akcesoriów do czyszczenia optyki.