Metoda splash to sposób na uchwycenie momentu, w którym woda lub inna ciecz spada lub rozpryskuje się na Twój aparat. Ten rodzaj fotografii wymaga zamrożenia ruchu cieczy, tak aby każda kropla lub inna forma, którą przyjęła, była ostra. Zdjęcia typu splashy są wykorzystywane w fotografii reklamowej, aby pokazać produkty w interesujący sposób, lub do ujęć piękna. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zrobić ciekawe zdjęcia tą metodą.

Upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt Aparat, lampy błyskowe i akcesoria

Aparat, który potrafi robić szybkie zdjęcia jest niezbędny do fotografowania "pląsów". Inną opcją jest specjalny spust migawki, który wykrywa ruch lub dźwięki. Pierwszy przykład pozwala nam na wykonanie kilkunastu zdjęć na minutę, gdy aparat jest w ruchu. Ma to na celu jedynie upewnienie się, że uzyskamy najlepsze ujęcie. Druga opcja, która wykorzystuje specjalny laser lub dźwięk do wyzwalania aparatu, pozwala nam na automatyczne wykonywanie zdjęć, gdy tylko obiekt dotknie powierzchni cieczy lub przerwie wiązkę lasera. Ja preferuję aparat z trybem seryjnym, który jest szybki. Fujifilm X-H1 był moim aparatem do zdjęć. Pozwala mi on na wykonanie 11 zdjęć w ciągu sekundy.

Jak używać oświetlenia studyjnego do fotografii plenerowej

Lampy błyskowe do zdjęć "splash" również muszą mieć krótki czas trwania błysku. Czas trwania błysku pozwoli lepiej zamrozić ruch, a poszczególne krople czy formy będą ostrzejsze. Jeśli do fotografowania "chlapnięć" używamy trybu szybkich zdjęć seryjnych, musimy zwrócić uwagę na jeden dodatkowy parametr naszych lamp: czas ładowania przed kolejnym błyskiem. Przy użyciu lamp studyjnych Profoto D2 z trybem zamrożenia udało mi się wykonać 11 zdjęć na sekundę. Zdalny wyzwalacz pozwala nam na wykonanie jednego zdjęcia na próbę, jeśli go użyjemy. Musimy tylko zadbać o to, by nasze lampy miały najdłuższy wykres czasu trwania błysku.

Lampa błyskowa, której użyłem na powyższym zdjęciu była jedna. Została ona umieszczona z tyłu mojego obiektu. Jako tło wykorzystałem płytę z plexi, która przepuszcza światło. Bez modyfikatora światła umieściłem lampę błyskową bezpośrednio za nią. Kontur świetlny został stworzony przez lampę błyskową świecącą zza wina i szkła. Do wykonania zdjęcia potrzebni byli asystenci. Jedna osoba trzymała kieliszek, podczas gdy druga nalewała wino. Na zdjęciu widać, że płyn został idealnie zamrożony, a forma wina jest dobrze zarysowana. Użyłem niskiego ISO, szybkiego czasu otwarcia migawki i przysłony F5.6 - F10. To zdjęcie jest możliwe dzięki temu, że używam niskiego ISO. Będzie dobrze działać z pełnoklatkowym obiektywem o ekwiwalencie 70-200. Pomieszczenie, w którym robisz zdjęcia, powinno być ciemne, aby wszelkie inne źródła światła nie miały wpływu na scenę.

Nie pozwól, aby obiekt wpadł do wody lub jakiejkolwiek innej cieczy.

Do wykonania zdjęć obiektów wpadających do wody wymagane jest akwarium. Tłem dla powyższego zdjęcia była czarna płyta z pianki modelarskiej. Dwie lampy błyskowe zostały umieszczone po bokach i na ścianach akwarium. Aby uzyskać miękkie światło, na obu lampach umieściłem softboxy z wąskimi paskami. Ręczne ustawianie ostrości to najlepsza opcja dla tego zdjęcia. Auto Focus może mieć problemy z ustawieniem ostrości na szybko poruszających się obiektach, które nagle pojawiają się w kadrze. W tym przypadku ustawiam aparat na statywie. Obiekt umieszczam następnie na środku akwarium. Następnie przełączam się na tryb manualny. Następnie wystarczy, że upuszczę owoc lub warzywo na środek akwarium, dokładnie w miejscu, gdzie znajduje się samolot. Dobrym pomysłem jest również ustawienie większego otworu przysłony, aby zapewnić odpowiednią głębię ostrości. Na zdjęciu widać, jak dobrze udało się uchwycić ruch wody. Bąbelki i kropelki są ostre. Softboxy zapewniają równomierne rozprowadzenie światła po papryce. Zdjęcie nie jest płaskie, ponieważ są one umieszczone po bokach.

Możecie też przeczytać moje wrażenia po roku używania Canona EOS R.

Każda próba daje inny rezultat. Użyj swojej wyobraźni

Jeśli interesujesz się fotografią, powinieneś pobawić się w "rzeźbienie" w wodzie lub innych płynach. Możesz stworzyć ciekawe efekty za pomocą farb, mleka i innych kolorowych płynów. Nawet jeśli nie masz oświetlenia studyjnego, możesz zrobić wspaniałe zdjęcia za pomocą małych lamp reporterskich. Możesz również uzyskać zdjęcia z lampą błyskową za pomocą mocnej lampy halogenowej. Chociaż może nie zawsze uzyskasz ostre szczegóły na zdjęciach przy prostym oświetleniu, nadal możesz stworzyć ciekawe obrazy. Jako inspirację polecam prace Shinichi Maruyamy oraz Billa Cahilla.