Pożądane efekty można osiągnąć za pomocą modyfikatorów światła błyskowego i ciągłego. Lepiej jest znać przeznaczenie każdego z akcesoriów niż używać ich przypadkowo. Niektóre akcesoria rozpraszają światło, inne je pochłaniają. Jeszcze inne zagłuszają. Ta kategoria zawiera tak wiele akcesoriów, że trudno je wszystkie omówić. Wybraliśmy najważniejsze akcesoria do wyróżnienia!

Softboxy to podstawowe modyfikatory światła w studiu fotograficznym.

Softbox to najlepszy wybór, jeśli szukasz podstawowego sprzętu w swoim studio. Jest wszechstronny i przydatny do wszystkich rodzajów sesji. Wytwarza miękkie, rozproszone światło. Zmniejsza kontrast, cienie i odblaski. Używany jest do zmiękczania światła błyskowego. Zmniejsza wpływ bezpośredniego oświetlenia błyskowego na scenę. Dobrze naśladuje również światło dzienne, dzięki czemu idealnie nadaje się do fotografii portretowej. Zmiękcza rysy i wygładza zmarszczki. Łatwość składania i rozkładania softboxu to kolejna zaleta.

Ten modyfikator tworzy źródło światła, które ma wysoki stopień rozproszenia. Istnieje wiele opcji, w tym ta forma:

  • Kolumna (prostokątny, bardzo podłużny softbox, znany również jako strip)
  • Kwadrat,
  • Prostokąt,
  • Ośmiokąt (znany również jako ośmiokątny)

Sprzęt może występować w różnych rozmiarach, w tym bardzo dużych i małych. Wersja "mini" bardziej przypomina czapki niż rzeczywiste softboxy. Moc lampy jest z reguły tym większa, im większy softbox. Można również dobrać rozmiar softboxu do wielkości i kształtu fotografowanego obiektu lub postaci. Eksperci zalecają jednak, aby softbox był jak największy, przeznaczony do profesjonalnych studiów. Będzie on bardziej uniwersalny i sprawdzi się równie dobrze przy małych i dużych obiektach.

Parasolki. Parasolki są mobilne i łatwe w użyciu

W fotografii studyjnej stosuje się modyfikatory światła, które zmiękczają i rozpraszają światło, a także odbijają je i pochłaniają. Można to osiągnąć dzięki odpowiednim parasolkom. Na rynku istnieje wiele opcji parasolek dyfuzyjnych, które mają działanie rozpraszające i zmiękczające. Działają one w taki sam sposób jak softboxy. Idealnie nadają się do lamp reporterskich, ponieważ są bardzo mobilne.

Parasolka fotograficzna

Parasolki te są świetne dla fotografów, którzy pracują w plenerze. Ułatwiają również korzystanie z nich w miejscu lub w studio. Popularne są również wspomniane wcześniej parasole odblaskowe. Model odbijający, jak sama nazwa wskazuje, nie przepuszcza światła, a zamiast tego je odbija. Lampę ustawia się tak, aby jej tył był skierowany w stronę obiektu, a modyfikator z przodu. Parasolka odbija skoncentrowane, wzmocnione światło na scenę.

Inne przydatne gadżety to bramy i daszki

Daszki to kolejny modyfikator światła stosowany w fotografii studyjnej. Daszki kierują strumień światła w wybranym przez nas kierunku. Ograniczają rozpraszanie światła na boki. Kierują światło w odpowiednim kierunku, dzięki czemu możesz łatwo wyeksponować obiekt. Czasza sprawi, że światło będzie ostrzejsze i mocniejsze, zwiększając kontrast i kontur cieni. Serpentyna to dobry wybór, jeśli chcesz podkreślić jakiś szczegół. Aby urozmaicić wygląd tła, możesz zastosować dedykowaną czaszę o ściętej formie.

Beauty dish

Baldachim wykorzystywany jest również jako beauty dish. Jest to modyfikator, który wykorzystuje się w fotografii mody i sesjach okładkowych. Można zdecydować się na niego ze srebrnym lub białym wnętrzem. Ten pierwszy emituje bardziej miękkie światło. Choć beauty dish zapewnia miękkie oświetlenie, nie jest tak mocny jak softboxy. Można go wykorzystać do osiągnięcia równowagi między dyfuzją a ostrością. Kolejnym modyfikatorem, który można zastosować do każdej czaszy, są wrota. Wrota te pozwalają na ręczną regulację rozproszenia za pomocą czterech ruchomych elementów.

Filtry do modyfikacji barwy światła

Na zakończenie chcemy wspomnieć o filtrach. Za pomocą filtrów można zmienić kolorystykę sceny i stworzyć odpowiednią atmosferę. Akcesoria te pozwalają w dowolny sposób zmieniać barwę światła lampy, np. dodając kolory zieleni, czerwieni czy fioletu. Filtry są stosowane w fotografii produktowej, aby nadać zestawowi zdjęć inny wygląd i stworzyć pożądany efekt, taki jak zachód słońca.

Modyfikatory światła są niezbędne do kontrolowania światła na planie zdjęciowym, jak widać. Te modyfikatory światła są niezbędną częścią profesjonalnego studia fotograficznego, która określa ostateczne wyniki sesji. Dzięki nim fotografowie mogą wyrazić swoje indywidualne pomysły twórcze jeszcze przed etapem obróbki graficznej. Dzięki temu mogą oni tworzyć odpowiednio oświetlone obrazy.