Każdy początkujący fotograf marzy o posiadaniu własnego studia. Niejednokrotnie koszty założenia studia i idącego za tym sprzętu są zaporowe. W dzisiejszym wpisie odpowiemy na następujące pytania: Jak otworzyć studio fotograficzne? I ile kosztuje wyposażenie takiego? Ten wpis to Twoja szansa na pozdrowienia!

Jak otworzyć studio fotograficzne?

Fotografowie znani są z umiejętności uchwycenia niepowtarzalnych chwil. Aby był to dochodowy biznes, należy odpowiednio zaplanować i rozplanować poszczególne czynności związane z otwarciem biznesu fotograficznego. Niezbędne jest posiadanie miejsca, a dokładniej lokalizacji, w której będziemy mogli realizować swoją pasję fotograficzną, a w niedalekiej przyszłości na niej zarabiać.

Zanim jednak osiągniemy odpowiedni dochód, musimy liczyć się ze sporym wydatkiem na zakup sprzętu do studia. W jakiej kolejności powinniśmy spodziewać się kosztów? Jaki sprzęt powinien znaleźć się na wyposażeniu studia?

Wyposażenie studia fotograficznego od A do Z

Do przygotowania sesji w studio potrzebna jest nie tylko modelka czy dobrze dobrane otoczenie, ale także odpowiedni sprzęt. Chodzi tu o kluczowe elementy, takie jak lampy oświetleniowe, które można wykorzystać do światła stałego lub błyskowego, a także kompatybilne akcesoria, takie jak softbox, dyfuzor parasolka, statyw. Warto również rozważyć wybór monitora czy oprogramowania do fotoedycji, aby obróbka zdjęć była szybka, prosta i przyjemna.

Oświetlenie studia fotograficznego - lampy stałe i błyskowe

Odpowiednie oświetlenie to podstawowy aspekt wyposażenia każdego studia fotograficznego. Chodzi tu przede wszystkim o wykorzystanie lamp błyskowych oraz lamp stałych. Odpowiednie dopasowanie tych urządzeń pozwoli nam uzyskać najlepsze warunki do fotografowania.

Żarówki światła stałego - którą wybrać?

Quadralite VideoLED 600 to świetna opcja dla osób o ograniczonym budżecie. Ta lampa studyjna jest najtańsza, a dodatkowo łączy w sobie zalety technologii LED z lampą błyskową. Model ten jest idealny do oświetlania fotografii produktowej i portretowej. Docenią go również komercyjni filmowcy. Cena promocyjna lampy Quadralite 600 wynosi 539 zł, natomiast cena regularna 6505 zł.

Warto również wspomnieć o lampie studyjnej GODOX LED SL150W II. Model ten oferuje większą moc oświetleniową dzięki sterowaniu radiowemu i możliwości dołączenia modyfikatorów światła. Lampa posiada również efekty specjalne, które podnoszą jakość wykonywanych zdjęć. Lampa błyskowa GODOX LED SL150W II będzie Cię kosztować około 1500 zł.

Lampy błyskowe.

Lampy błyskowe są niezbędnym elementem wyposażenia każdego studia. Do pracy z dyfuzorami lepsza jest lampa błyskowa, która posiada szerszy zakres regulacji energii błysku. Zarówno początkującym, jak i profesjonalistom polecamy lampę błyskową Quadralite 600 TTL. Model ten jest w cenie około 3 000 zł. Możesz też wybrać tańszą lampę błyskową Quadralite X 300. Będzie Cię ona kosztować zaledwie 599 zł.

Gotowe zestawy

Zestaw Quadralite Move 400 KIT to świetna alternatywa dla światła stałego lub błyskowego. W jego skład wchodzą dwie lampy Quantuum Move X 400, softbox prostokątny oraz zestaw modyfikatorów światła. Wszystkie elementy zapakowane są w solidne torby z kółkami, które ułatwiają transport. Dzięki tym torbom Quadralite MoveX400 KIT może być łatwo transportowany na plenerowe sesje fotograficzne. Zestaw ten kosztuje około 2 000 zł.

Modyfikatory światła

Profesjonalna sesja wymaga odpowiedniej kontroli nad światłem. W wyposażeniu studia fotograficznego powinny znaleźć się modyfikatory światła. Dodatki, które pozwalają nam kontrolować światło i nadawać mu odpowiednie natężenie i kierunek. Te podstawowe modyfikatory to:

  • parasolki fotograficzne
  • dyfuzory do parasoli
  • Softboxy

Zestaw parasolek parabolicznych firmy Prostuff to dobry wybór dla fotografów ze względu na niską cenę (368 polskich złotych), a także łatwość obsługi. Biała powłoka wewnętrzna sprawia, że model jest lepiej widoczny i pomaga w ustawieniu ostrości. Dyfuzor parasolkowy to świetne akcesorium, które warto mieć w swoim studio. Jest bardzo przystępny cenowo i może być używany w wielu różnych sytuacjach. Softbox to kolejne niezbędne akcesorium, które pomaga skierować i zmiękczyć światło z lampy studyjnej. Softbox i dyfuzor kosztują około 500 zł każdy.

Statywy do oświetlenia

Statyw oświetleniowy to niezbędny element każdego studia fotograficznego. Możesz wybrać prosty statyw już za 100 zł w zależności od potrzeb Twojego studia, lub droższy profesjonalny statyw oświetleniowyCST-C01 cenionej wśród fotografów marki ProStuff. Choć jest droższy od tańszych statywów jak:

  • modułowa konstrukcja
  • W celu ułatwienia transportu należy złożyć nogi
  • Sekcje z poduszkami sprężynowymi
  • Regulacja wysokości od 154 cm do 340 cm
  • Maksymalny udźwig 20 kg
  • W kolumnie centralnej zainstalowany jest standardowy trzpień o średnicy 16 mm
  • Stabilna konstrukcja ze stali nierdzewnej gwarantuje wysoką jakość i odporność na warunki atmosferyczne

Tła dla kartonu

Tła fotograficzne to podstawa wyposażenia każdego studia. Wybór spośród wielu materiałów i kolorów może być trudny. Absolutną podstawą, która powinna znaleźć się w każdym początkującym studiu fotograficznym, są tła o neutralnych kolorach, czyli tła w kolorze białym lub czarnym. Porządne kartonowe tło do studia można kupić już za kilkanaście do kilkuset złotych. Mądrym pomysłem jest wybór wysokiej jakości tła, które posłuży przez wiele lat.

Oprogramowanie do edycji zdjęć i monitorowania monitora

Studio fotograficzne wymaga od Ciebie inwestycji w sprzęt komputerowy. W jego skład wchodzi specjalistyczny monitor graficzny, a także oprogramowanie do obróbki zdjęć. Przy wyborze najlepszego rozwiązania warto przyjrzeć się monitorom EIZO. Ich ceny wahają się od 3 200 zł do około 20 000 zł. Profesjonalne oprogramowanie graficzne Capture One kosztuje około 1 000 zł.