Odpowiedni sprzęt jest niezbędny do uchwycenia sztuki fotografii krajobrazowej. Dobry aparat jest niezbędny, ale nie spełni swojego zadania, jeśli nie masz odpowiednich obiektywów do danej sceny. Inne akcesoria, które ułatwiają i usprawniają pracę, również odgrywają ważną rolę. Wszystko to trzeba mieć przy sobie, więc należy dokładnie rozważyć, czego potrzebujesz. Sprawdź niezbędne rzeczy, które musisz zabrać ze sobą przed wyruszeniem w plener.

Fotografia krajobrazowa: podstawowy sprzęt lub korpus

Wybór korpusu może być dość indywidualny. W większości aparatów można znaleźć szereg funkcji pomocniczych, które pomagają fotografowi robić wysokiej jakości zdjęcia krajobrazowe. Należą do nich HDR, automatyczna panorama i długi czas naświetlania. Czujnik jest najważniejszym czynnikiem, ponieważ powinien być w stanie odtworzyć drobne szczegóły.

W fotografii plenerowej chodzi o uchwycenie subtelnej gry światła i cienia. Dzięki temu zdjęcia są bardziej imponujące. Sensor powinien być duży, aby obsłużyć większą liczbę pikseli. Fotografia krajobrazowa to dziedzina, do której dobrze nadają się wysokiej klasy lustrzanki i lekkie bezlusterkowce. Najłatwiej wymienić najbardziej pożądane cechy urządzeń z tej kategorii na konkretnych przykładach. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji dla fotografów krajobrazu.

Olympus EM1 Mark II

Bezlusterkowiec Olympus EM1 Mark II to pierwszy model zaprojektowany z myślą o fotografii krajobrazowej. Kompaktowa konstrukcja ułatwia transport i przenoszenie. Aparat posiada sensor 4/3 i standard mocowania Micro 4/3. Oznacza to, że można używać obiektywów niezależnych firm, a także Olympus. EM1 Mark II łączy w sobie mobilność i szybkość (ułatwiając uchwycenie ulotnego wydarzenia, takiego jak przelatujący ptak), z bardzo wysoką rozdzielczością 50 milionów pikseli. Jest to szczególnie przydatne w fotografii krajobrazowej.

Sprzęt charakteryzuje się także szerokim zakresem dynamiki i czułości. Podkreślamy trzy ważne zalety dla profesjonalnej fotografii plenerowej: Jest to jeden z najszybszych modeli na rynku z elektroniczną migawką (prędkość zdjęć seryjnych 60 klatek/s), obsługuje 121 punktów autofokusa typu krzyżowego oraz posiada 5-osiową stabilizację obrazu.

Mateusz Soporowski Fotografia krajobrazowa wykonana aparatem Olympus EM-1 Mark II. Mateusz Soporowski, 12.100mm f/8 1/400, zdjęcie wykonane Olympusem EM-1 Mark II.

Canon EOS R

Canon EOS R to profesjonalny aparat przeznaczony dla profesjonalistów. Jego uchwyt jest identyczny jak w lustrzankach cyfrowych, co pozwala na wygodną pracę. EOS R posiada pełnoklatkową matrycę o rozdzielczości ponad 30 pikseli oraz system autofokusa, który jest niezwykle szybki i precyzyjny (czas reakcji 0,05 sekundy). Wydajność aparatu nie ulega pogorszeniu podczas korzystania z obiektywów z serii EF i EF S, które można podłączyć za pomocą adaptera. Canon oferuje również obiektywy z bagnetem RF i inne dedykowane obiektywy.

Model ten wyróżnia się wysokim poziomem szczegółowości obrazu. Jest to ważne przy fotografowaniu krajobrazów. Dzięki czułości ISO 100-40,000 można robić zachwycające zdjęcia w słabych warunkach oświetleniowych. Znajdziemy tu również 5-osiową stabilizację, która zwiększa płynność obrazu, np. podczas filmowania. Canon EOS R został wyposażony w wydajny procesor, który gwarantuje świetną jakość zdjęć.

Madera / Foto Kamil dziubczyński Madera / Foto Kamil dziubczyński

Sony A7 Mark III

Sony A7 Mark III to świetny produkt, który pozwala fotografii krajobrazowej wejść na nowy poziom. Jest to topowy aparat bezlusterkowy w ofercie Sony. Łączy w sobie pełnoklatkowy przetwornik CMOS Exmor R BSI z procesorem BIONZ X. Jakość obrazu jest nieskazitelna, nawet przy fotografowaniu z prędkością do 10 klatek na sekundę. Wydajność autofokusa została poprawiona, aby śledzić poruszające się cele i działać bezbłędnie w niekorzystnych warunkach oświetleniowych.

Fotografowanie krajobrazów aparatem Sony A7 III

Czułość ISO 100-51200 jest stosowana w celu wyeliminowania nadmiernego szumu. W obu przykładach zastosowano 5-osiową stabilizację (SteadyShot Inside). Wszystkie wymienione powyżej parametry to najważniejsze wymagania, jakie powinien spełniać korpus do fotografii plenerowej. Każdy z polecanych produktów to aparat bezlusterkowy, który jest nowoczesnym rozwiązaniem łączącym zalety kompaktów z lustrzankami. Aparaty bezlusterkowe, oprócz świetnych parametrów i opcji wymiennych obiektywów, charakteryzują się także mniejszymi gabarytami i większą mobilnością.

Fotografia krajobrazowa to kolejna dziedzina, w której niezbędny jest obiektyw szerokokątny (ogniskowa 14-16 milimetrów), filtry połówkowe oraz statyw. Gwarantują one najlepszą stabilizację obrazu. Statyw powinien być lekki, łatwy do przenoszenia i funkcjonalny. W końcu będziemy z niego korzystać podczas długich i forsownych podróży. Wielu fotografów nie wyobraża sobie pracy w plenerze bez szerokokątnego obiektywu. Jest on niezbędny, gdy chcemy pokazać maksymalną ilość informacji. To jest dokładnie to, czego szukamy. Klasyczna fotografia krajobrazowa charakteryzuje się imponująco szerokim obrazem. Zastosowany obiektyw powinien obejmować jak największą odległość.

Należy zauważyć, że nie wszyscy fotografowie krajobrazu używają wyłącznie obiektywów szerokokątnych. Niektórzy preferują obiektywy stałoogniskowe (np. Sigma A 50mm F/1.4, a także teleobiektywy pozwalające lepiej uchwycić szczegóły (np. Sony 70-200mm f/2.8 GM OSS). Jak widać w tym przypadku, wszystko zależy od tego, co chcemy osiągnąć. Dobrym pomysłem, oprócz statywu, korpusu i obiektywów, jest też zabranie zapasowych baterii i karty pamięci, a także akcesoriów do czyszczenia optyki.