Właśnie teraz jest idealny czas na fotografowanie jesieni. Dowiedz się jak zrobić piękne jesienne zdjęcia, jak ustawić aparat i jak je wykonać.

Jesienne kolory są moimi ulubionymi. Dlatego tak bardzo kocham jesienne zdjęcia. Takie zdjęcia można wykorzystać w każdą pogodę. Jesienią można fotografować zarówno w pełnym słońcu, jak i w gęstej mgle. Możesz wykorzystać niskie położenie słońca lub sfotografować prześwietlone słońcem liście w południe. Opcji jest tak wiele. Każda pora roku i każde warunki mają swoją wyjątkowość, więc warto to wykorzystać. Fotografowanie jesieni w ciepłych kolorach ze słońcem w centrum uwagi

Piękne jesienne zdjęcia

Jesienne zdjęcia są najlepsze, gdy jest na nich dużo nasyconych kolorów. Kluczową sprawą jest ustawienie odpowiedniego balansu bieli w aparacie. Mój aparat posiada automatyczne ustawienie balansu bieli. Jest to świetna funkcja, która sprawdza się w wielu sytuacjach. Może to powodować blaknięcie kolorów, jeśli używasz ciepłych jesiennych kolorów. Jeśli wybierasz się na jesienną fotografię, ustaw konkretne ustawienie balansu bieli. Ustaw balans bieli na słoneczne lub dzienne światło dla zdjęć wykonanych w ciągu dnia. Ustaw go na "pochmurny", jeśli wolisz cieplejsze kolory. Jeśli zmienisz balans bieli na "zacienione regiony", uzyskasz jeszcze więcej ciepłych kolorów.

Fotografia, jesień, liście.

Nasycenie kolorów to kolejny element, który możesz regulować w ustawieniach swojego aparatu. Wiele aparatów daje możliwość modyfikacji sposobu, w jaki oprogramowanie aparatu tworzy obrazy JPG, które są zapisywane na karcie pamięci. Możesz dostosować nasycenie wchodząc w te ustawienia. Filtr polaryzacyjny może być również użyty do zwiększenia nasycenia kolorów. Można również zwiększyć nasycenie kolorów poprzez zastosowanie filtra polaryzacyjnego później, gdy zdjęcie jest przetwarzane w programie graficznym.

Jesienna fotografia

Fotografowanie jesieni może być trudne. Możesz spodziewać się różnych warunków pogodowych dla swoich zdjęć. O tej porze roku może być mgła, deszcz, wiatr i zachmurzone niebo. Nie ograniczaj swoich przygód w plenerze do jednego. Warto eksplorować różne warunki. Dzięki temu będziesz mógł zrobić więcej różnorodnych zdjęć.

Poniżej przykładowe zdjęcie wykonane przy wietrze. Bardzo mocno wyrzucał on z wody gałęzie drzew i roślinność. Wystarczyło naświetlić wodę przez 0,8 sekundy i uzyskać ciekawy efekt.

Jesienna fotografia z wiatrem

Jesień to czas, kiedy skupiamy się na uchwyceniu kolorów liści. Nie jest to jednak jedyny temat. Warto robić szersze ujęcia, aby uchwycić niesamowite kolory liści. Warto odwiedzić zbiorniki wodne, takie jak rzeki, jeziora i stawy. Często można tam znaleźć poranne mgły, które tworzą niesamowity klimat.

Jesienny krajobraz na tle buka

Jak fotografować jesień

 • Wyreguluj swój aparat (nasycenie kolorów i balans bieli).
 • Rozważ użycie filtra polaryzacyjnego.
 • Jeśli będziesz przetwarzał/obrabiał zdjęcia w programie graficznym, ustaw zapis w formacie RAW.
 • Podczas fotografowania ze światłem ważne jest, aby kontrolować jasność zdjęcia.
 • Twoje zdjęcia powinny być bardziej zróżnicowane.

Spójrz w górę, aby uchwycić jesień.

Jesienne wyzwanie

Oto kilka propozycji jesiennych wyzwań fotograficznych, jeśli lubicie wyzwania fotograficzne:

 1. Na gałęzi
 2. Trzy kolory
 3. Ze słońcem
 4. Mozaika
 5. Bardzo blisko
 6. Inny punkt widzenia
 7. Ulubiona
 8. Calm
 9. Szeroki kąt
 10. Spójrz w górę

Jak fotografować jesień

Sprawdź te posty, aby uzyskać więcej pomysłów na fotografowanie jesieni:

 • Jesienne liście - 7 plus 27 sposobów na zdjęcia
 • 17 plus 10 sposobów na cieszenie się jesiennymi liśćmi
 • Dziesięć sposobów na fotografowanie jesiennych liści