Chcesz założyć biznes fotograficzny, ale potrzebujesz pomocy finansowej? Tego typu przedsięwzięcie często może wiązać się ze znacznymi wydatkami, które znacznie przekraczają możliwości finansowe wielu osób. Czy są dostępne inne opcje pomocy dla fotografów, którzy interesują się fotografią? Oczywiście. Dostępnych jest co najwyżej kilka dotacji, które mogą pomóc w rozpoczęciu własnego biznesu fotograficznego.

W tym wpisie dowiesz się jak zdobyć dotacje dla fotografów do 40 000 zł i jaki sprzęt mógłbyś za nie kupić.

Co warto wiedzieć o dotacjach na pierwszy biznes w fotografii?

Większość dotacji dostępnych na rozpoczęcie biznesu fotograficznego jest bezpośrednio związana z miejscem zamieszkania i/lub miejscem, w którym planujesz go otworzyć. Co równie ważne, zdecydowana większość programów dostępnych dla niedoszłych fotografów jest wybierana na podstawie konkursu złożonych biznesplanów (planów biznesowych), które w niemal wszystkich przypadkach są ograniczone czasowo.

W dalszej części tego wpisu nie będziemy poświęcać zbyt wiele czasu na konkursy. Zamiast tego skupimy się na tym, gdzie szukać wsparcia, na ile można liczyć, jaki sprzęt warto rozważyć.

Gdzie szukać dotacji na rozpoczęcie działalności fotograficznej?

Jak już wspomnieliśmy, rodzaj dotacji, o jaką może ubiegać się fotograf, będzie zależał od tego, gdzie mieszkamy lub gdzie znajduje się nasz biznes fotograficzny.

Dotacje dla fotografów z urzędu pracy

Dotacja z Urzędu Pracy to najpopularniejszy rodzaj wsparcia dla fotografów. Należy pamiętać, że dotacja ta jest bezzwrotna. Oznacza to, że nie będziemy musieli zwracać środków, które otrzymaliśmy w ramach dotacji. Musimy jednak przestrzegać warunków umowy, którą podpisujemy z Urzędem Pracy po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku.

Aby otrzymać środki na działalność fotograficzną, można zgłosić się do konkursów prowadzonych przez Urzędy Pracy. Zanim będziemy mogli ubiegać się o środki, musimy najpierw zarejestrować się jako bezrobotni. Fotografowi może przysługiwać jednorazowa dotacja w wysokości do 40 000 zł w zależności od miejsca, w którym znajduje się jednostka urzędowa. Choć łączna kwota wsparcia, o jaką możemy się ubiegać w Urzędzie Pracy, jest określona przez regulamin danego konkursu, to zazwyczaj jest to sześciokrotność średniego wynagrodzenia w danym mieście.

Dotacje na zieloną linię

Więcej informacji można znaleźć na stronie zielonalinia.gov.pl.

Co możemy kupić za pieniądze pozyskane na działalność fotograficzną

W zależności od wysokości otrzymanej przez nas dotacji (np. 40 000 zł dotacji Urzędu Pracy), możemy przeznaczyć ją na zakup sprzętu fotograficznego. Musimy jednak pamiętać, że takie środki mogą ograniczyć nasze możliwości dokonywania planowanych zakupów. Jeżeli wartość rynkowa sprzętu nie przekracza pewnego pułapu, nie możemy go kupić.

Na profesjonalny sprzęt możemy sobie jeszcze pozwolić, ponieważ otrzymaliśmy dotacje dla fotografów w wysokości 40 000 złotych. Pierwszym z nich jest obiektyw i aparat. Jaki model powinieneś wybrać? Oto kilka modeli, które polecamy:

Sony A7 III z obiektywem Sigma 24-70mm F2.8.

Sony A7III to świetny wybór dla fotografów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią. Choć w chwili pisania tego artykułu nie jest to najnowsza konstrukcja, to wciąż jest bardzo popularna i silna na rynku. Jest to świetne wejście w serię pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych A7. Model ten został unowocześniony, aby poprawić szybkość i wydajność nawet w sytuacjach słabego oświetlenia.

Sercem Sony A7III jest matryca Exmor R BSI CMOS o rozdzielczości 24,2 MPix. Warto też wspomnieć o przetwarzaniu obrazu BIONZX. Pozwala ono na fotografowanie w trybie burstów z prędkością do 10 kl/s. Zapewnia lepszą wydajność autofokusa i szybsze śledzenie obiektów. Wszechstronny obiektyw Sigma 24-70 mm, który jest częścią Sony A7III, może być używany do portretów i krajobrazów. Jest łatwy w użyciu i charakteryzuje się doskonałą jakością obrazu.

Profesjonalni fotografowie uznają Sony A7III + Sigma 24-70mm za potężne narzędzie. Oferuje wysoką jakość obrazu i wszechstronność w każdych warunkach. To świetny wybór dla fotografów, którzy otrzymali wsparcie w postaci dotacji i rozpoczynają własną działalność.

Sony A7III z genialnym obiektywem Sony 24-70mm F2.8

Aparat Sony A7III może być również używany z obiektywem zoom Sony 24-70mm. Jest on wszechstronny i ma zakres ogniskowych od 24 do 70 mm. Pozwala to na łatwe przejścia z obiektywu szerokokątnego do standardowego. Układ optyczny jest doskonały i zapewnia wysoką jakość zdjęć. System stabilizacji obrazu pomaga uniknąć rozmycia i drgań podczas fotografowania. Jego płynna regulacja ostrości sprawia, że jest łatwy w użyciu. Jego wodoodporna i trwała konstrukcja sprawia, że jest idealny do stosowania w trudnych warunkach.

Aparat Sony A7 III

Sony A7III + Sony 24-70mmb to świetna opcja dla fotografów, którzy do swojej pracy potrzebują wszechstronnego i wysokiej jakości sprzętu.

Sony A7IV z alternatywnym obiektywem Sigma 24-70mm f2.8

Pełnoklatkowy aparat Sony A7IV charakteryzuje się wysoką jakością i posiada matrycę 33 MP, ostrzenie w czasie rzeczywistym, tryb zdjęć seryjnych z prędkością 10 kl. Sony A7IV to świetne narzędzie dla filmowców. Może nagrywać wideo w rozdzielczości 4K 60p. Na uwagę zasługuje otwierany z boku ekran dotykowy, wydajne akumulatory o dużej pojemności oraz duży, łatwy w obsłudze ekran dotykowy. Będzie to potężne narzędzie dla profesjonalnych filmowców i fotografów, zapewniające wysoką jakość obrazu i wszechstronność w każdych warunkach oświetleniowych.

Aparat Sony A7 IV

Aparat Canon R6 z obiektywem Canon RF 24-70mm

Zestaw Canon R6 +RF 24-70mm to świetny wybór dla osób, które robią zdjęcia po raz pierwszy. Aparat Canon R6 może rejestrować 20 klatek na sekundę z elektroniczną migawką i 12 klatek na sekundę z migawką manualną. Aparat wyposażony jest w hybrydowy system stabilizacji obrazu, który w połączeniu z obiektywami ze stabilizacją RF może osiągnąć 8 stopni. Ten kompletny zestaw zaspokoi potrzeby wielu początkujących fotografów i filmowców.

Korpus Canon R6

Nowy obiektyw Sigma 60-600mm f/4.5 -6.3 DG DNOS charakteryzuje się dużym zoomem. Czy nowa Sigma może zaskoczyć?

Canon R6 Mark II i obiektywy Canon RF 24-70mm.

Aparaty cyfrowe Canon EOS R 6 II to nasza ostatnia propozycja. Model ten oferuje superwydajny tryb zdjęć seryjnych, który może osiągnąć zawrotną liczbę 40 klatek na sekundę. Posiada również zaawansowany system AF, który został opracowany z wykorzystaniem rozwiązań sztucznej inteligencji.

Aparat Canon R6 Mark II

Canon EOS R6 II+RF 24-70mm to doskonały stabilizator obrazu, który gwarantuje płynne ujęcia nawet w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu. Eliminuje to konieczność zakupu dodatkowych akcesoriów. Urządzenie posiada wbudowaną łączność Bluetooth oraz bezprzewodowe WiFi, co pozwala na szybkie i łatwe przesyłanie zdjęć do edycji lub udostępniania. Zestaw ten można zakupić na granty dla fotografów.

Canon RF 24-70mm F2.8

Gdzie kupić sprzęt do fotografii z dotacjami?

Digital24.pl oferuje świetną ofertę zarówno na modele aparatów Sony A7 jak i Canon R6. Przedstawione przykłady sprzętu fotograficznego nie wykorzystują w pełni kwoty dotacji. W naszym sklepie oprócz sprzętu fotograficznego znajdziesz również szeroki wybór akcesoriów i wyposażenia studyjnego.

Nie jesteś pewien, który model wybrać? Nie ma potrzeby, abyś był zdezorientowany. W naszym salonie chętnie pomożemy w wyborze odpowiedniego dla Ciebie rozwiązania, zarówno jeśli chodzi o aparat fotograficzny, jak i inne elementy wyposażenia studia, takie jak lampy błyskowe, oświetlenie stałe, lampy błyskowe, softboxy, tła, statywy, softboxy, parasolki błyskowe czy tła.

Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc do nas pod numer 61 893 64 01. Możesz nas również odwiedzić w punkcie stacjonarnym przy ulicy Bułgarskiej 2a w Poznaniu lub na Digital24.pl. Jesteśmy zawsze otwarci!

W naszym sklepie znajdziesz akcesoria, elementy i sprzęt fotograficzny. Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebujesz, aby rozpocząć swoją podróż z filmowaniem i fotografią. Skontaktuj się z nami lub odwiedź stronę www.Digital24.pl, aby zobaczyć nasz pełny asortyment. Możesz nas również znaleźć na Facebooku i Instagramie