Fotografowie uwielbiają uwieczniać ujęcia ze złotą godziną. To artystyczne oświetlenie jest wzmocnione, gdy jest uzupełnione lampą błyskową. Lampa błyskowa może być również wykorzystana do stworzenia naszych własnych złotych godzin. Jak to zrobić.

Złota godzina to magiczny czas dla fotografii

"Złota godzina" to najlepszy czas na robienie zdjęć. To właśnie wtedy można zobaczyć piękne oświetlenie. Światło ma specyficzny złoty odcień. Tarcza słońca, która wisi nisko nad horyzontem oświetla obiekty pod ostrym kątem. Dzięki temu powstają długie, nastrojowe cienie. Jest to miękkie, ale efektowne światło. Jest to zupełne przeciwieństwo warunków panujących około południa, kiedy unikamy robienia zdjęć ze względu na obecność cieni, które są bardzo głębokie i mają wyblakłe kolory.

Lampy błyskowe Profoto A1X i A10X tworzą magiczne krajobrazy i czarujące portrety.

Fotografowie krajobrazu uwielbiają światło złotej godziny, ale niektórzy fotografowie krajobrazu unikają wyjazdów na polowania fotograficzne, gdy słońce jest wysoko nad ich głowami. Takie oświetlenie jest świetne do kadrów portretowych. Ludzie sfotografowani podczas złotej godziny mają miękką i ciepłą plastykę. Do kadru można dodać dobrze namalowane tło. Istnieje wiele kreatywnych sposobów na wykorzystanie złotej godziny w portrecie. Światło słoneczne może być wykorzystane jako oświetlenie boczne, tylne lub przednie. Będzie ono szczególnie przydatne przy wykonywaniu zdjęć sylwetkowych, w których fotografujemy zarys osoby na tle zachodzącego słońca.

Fotograficzny wyścig z czasem

Niestety, każdego dnia mamy tylko kilka minut, aby uchwycić zdjęcia podczas złotej godziny. Należy pamiętać, że te idealne warunki oświetleniowe nie trwają wbrew swojej nazwie przez pełne 60 minut. Trwają zazwyczaj około dwóch do trzech kwadransów, w zależności od pory roku i szerokości geograficznej. Istnieją specjalne aplikacje i strony internetowe, które pozwalają fotografom wskazać idealny czas na wykonanie zdjęcia. Złota godzina będzie trwała dłużej w zacienionych miejscach, takich jak obszary zalesione, niż w słońcu.

Zdjęcie autorstwa Meg Loeks.

Lampy Profoto oferują więcej źródeł światła i więcej możliwości

Aby w pełni wykorzystać potencjał złotej godziny w fotografii portretowej, niezbędne jest dodatkowe oświetlenie. Prosta blenda fotograficzna może pomóc nam skutecznie odbijać i rozpraszać światło słoneczne, wypełniając cienie. Lampa błyskowa otworzy jeszcze więcej możliwości. Możemy kontrolować scenę i sami stworzyć złotą godzinę, niezależnie od pory dnia, wykorzystując własne oświetlenie błyskowe.

Zdjęcie autorstwa Meg Loeks.

Zdjęcie autorstwa Meg Loeks

Idealny błysk

Jaki rodzaj oświetlenia błyskowego jest najlepszy do fotografii złotej godziny? Warto rozważyć lekkie, przenośne lampy reporterskie, które mają własne zasilanie. Istotne jest, aby można je było umieścić z dala od aparatu i zdalnie wyzwalać. Idealnie nadają się do tego celu urządzenia marki Profoto, zwłaszcza Profoto A1X i jego unowocześniona wersja - lampy Profoto A10 (którymi można sterować za pomocą aplikacji na smartfonie). Konstrukcje te są wyjątkowe. Mają dużą moc, co jest wielką zaletą podczas fotografowania w słońcu. Można je wykorzystać do pomiaru mocy błysku w terenie za pomocą automatycznych mierników mocy błysku TTL. Posiadają również system sterowania radiowego, oraz okrągłą głowicę, która pozwala imitować naturalne oświetlenie. Lampy Profoto posiadają łatwy w użyciu system mocowania modyfikatorów takich jak plastry i fluksy, wrota, filtry kolorowe, plastry miodu. Do tego celu można wykorzystać ergonomiczne uchwyty magnetyczne.

Photo by Taira Tairadate

Zdjęcie autorstwa Taira Tairadate

Zdjęcie Shun

Co może osiągnąć lampa błyskowa Profoto A1X?

Jak używać lampy błyskowej podczas złotych godzin? Istnieje wiele kreatywnych sposobów na wykorzystanie lampy błyskowej. Lampa błyskowa może być używana jako światło dopełniające, aby zmniejszyć kontrast i wyrównać cienie na twarzach modeli. Możesz również użyć lampy błyskowej do oświetlenia osoby. Jest to świetny sposób na fotografowanie osób w cieniu na tle obiektów oświetlonych przez słońce. Użycie lampy błyskowej do wyrównania ekspozycji między różnymi płaszczyznami jest możliwe. Podobnie jak w poprzednim przykładzie, lampa błyskowa podczas złotej godziny może być również wykorzystana do oświetlenia postaci na tle zachodzącego słońca. Będzie to wymagało poprawnej ekspozycji nieba bez prześwietlenia. Oznacza to, że należy zastosować bardzo mały otwór przysłony i bardzo krótkie czasy naświetlania.

 

Nie wszystkie lampy błyskowe zdadzą egzamin w tych warunkach. Powinna być mocna i mieć krótką synchronizację ekspozycji (taki tryb ma np. lampa błyskowa Profoto).

 

Złota godzina na twoich warunkach

Złotą godzinę możemy stworzyć za pomocą wysokiej jakości lampy błyskowej. To właśnie lampa błyskowa będzie w tym przypadku imitowała promienie słoneczne. Jak to zrobić? Lampa powinna być umieszczona na niskim poziomie i daleko od modela. Źródło światła powinno być niewielkie, ale równomiernie oświetlać obiekt. Dzięki temu powstaną długie cienie o ostrych krawędziach. Kąt ustawienia lampy powinien wynosić 90 stopni w stosunku do osi optycznej obiektywu. Promienie światła lampy błyskowej mogą być skierowane bezpośrednio do wnętrza Twojego obiektywu. Zmniejszą one kontrast i stworzą plastyczną poświatę. Mogą być również widoczne flary. Ważne jest, aby kontrolować ten efekt, ponieważ łatwo jest nim zepsuć całe zdjęcie.

Modyfikatory i kolory światła

Jeśli chcesz stworzyć efekt złotej godziny za pomocą lampy błyskowej, pamiętaj, aby nadać źródłu światła ciepły, dominujący kolor. W końcu to właśnie ten złoty kolor sprawia, że zdjęcia wykonane przed zachodem i po wschodzie słońca są tak atrakcyjne. W przypadku lamp Profoto jest to łatwe. Wystarczy nałożyć na głowicę żółty filtr CTO, aby ocieplić światło. Dostępne są również specjalne akcesoria do lamp Profoto. Do lampy można dołączyć inne modyfikatory, aby zmienić charakter światła lampy błyskowej. Miękkie oświetlenie można uzyskać za pomocą softboxu, parasolki. Jest to świetny sposób na rozmycie cieni. Brama lub strumienica służy do kierowania i zawężania strumienia światła.

Zestaw lamp jest niezbędny do oświetlenia miejsca pracy.

Zestaw lamp z wieloma lampami błyskowymi da najlepsze efekty przy tworzeniu własnych złotych godzin. Pojedyncze źródło światła, z nałożonym filtrem CTO, pozwoli nam imitować słońce nisko nad horyzontem. Może być ono skierowane bezpośrednio na główny obiekt zdjęcia, zarówno przy oświetleniu przednim, bocznym, jak i kontrolnym (czyli tylnym). Błysk drugiej lampy posłuży jako oświetlenie wypełniające. Lampa może być również skierowana tak, aby naśladować światło słoneczne, ale tylko na tło lub inne obszary sceny. W ten sposób główny obiekt pozostanie bez wpływu. Lampa błyskowa drugiej lampy zostanie wykorzystana jako główne źródło światła do oświetlenia obiektu zdjęcia. Możesz wyposażyć drugą lampę w filtr ocieplający CTO lub całkowicie go pominąć. W pierwszym przypadku oświetlenie będzie jednolicie ciepłe w całej scenie. W drugim przypadku pojawi się uderzający kontrast w użytych kolorach.