Canon EOS R6 Mark II miał swoją premierę w listopadzie tego roku. Wiemy już, że daje on do myślenia wielu fotografom, a także filmowcom. Model ten jest kontynuacją popularnego EOS R6. Od momentu premiery (czyli jakieś 2 lata temu) odniósł niespotykany sukces i nie wypadł z czołówki najbardziej lubianych aparatów bezlusterkowych. Co będzie miała do zaoferowania kolejna iteracja, czyli aparat EOS R6? Czy to tylko przeprojektowany korpus i lepsze wideo, czy może coś więcej? Zobaczymy...

Canon EOS R6 - co nowego ma do zaoferowania?

Canon EOS R6 Mark II doczekał się kilku ulepszeń. Dotyczą one zarówno optymalnych wymiarów jego korpusu, jak i jakości filmowania i fotografowania. A co najważniejsze - oszałamiające efekty. Jakie są różnice między nowym modelem a starym?

Matryca z matrycą CMOS o rozdzielczości 24 MP

Zacznijmy od serca tego aparatu, czyli nowego sensora 24MPCMOS. Choć nie jest to sensor warstwowy jak ten w EOS R3, producent twierdzi, że udało się skrócić jego czas próbkowania, zwiększyć możliwości trybu ciągłego, a nawet poprawić rozdzielczość. Stabilizacja tego sensora była według producenta skuteczna o 8 EV.

Tryb ciągły z przyspieszeniem

Na uwagę zasługuje również fakt, że Canon EOS R6 Mark II może pracować w trybie ciągłym z pełnym wsparciem dla systemu AF z prędkością do 40 klatek na sekundę z migawką elektroniczną oraz 12 klatek na sekundę z migawką manualną. Możliwości Mark II przewyższają możliwości w pełni profesjonalnego aparatu EOS R3. Oznacza to, że EOS R6 Mark II jest w stanie uchwycić szybką, dynamiczną akcję.

Funkcja RAW Burst

Aparat EOS R6 Mark II posiada również funkcję RAW Burst. Pozwala ona na rejestrowanie 30 klatek na sekundę (maksymalnie 190 klatek) i eksport jednej klatki RAW w rozdzielczości 4K. W tym trybie obraz będzie rejestrowany w pętli. Pojawią się zdjęcia na około 0,5 sekundy przed naciśnięciem migawki. Jest to świetne rozwiązanie dla fotografów, którzy próbują uchwycić dynamiczne wydarzenia.

AF dostosowany do konkretnych potrzeb

Canon podczas opracowywania aparatu EOS R6 Mark II zamierzał wykorzystać rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji. Dzięki temu praca nad tym urządzeniem będzie łatwiejsza i bardziej efektywna.

Producent wprowadził usprawnienia w systemie Dual Pixel CMOS, dzięki czemu autofokus z niesamowitą skutecznością rozpoznaje obiekty i śledzi je. Zachowuje też pełną precyzję i błyskawiczny czas reakcji. Aparat ten potrafi rozpoznawać ludzi i zwierzęta, a także psy, koty, ptaki i inne zwierzęta. EOS R6 Mark II ma teraz w swoim systemie AF funkcję wykrywania oczu. Pozwala to wybrać, które oko ma być traktowane priorytetowo - lewe lub prawe. Mark II ustawi ostrość na twarz, jeśli oczy nie są widoczne. Gdy twarz nie jest widoczna, aparat będzie śledził ciało.

Ulepszony tryb wideo do filmowania

Dzięki ulepszonemu trybowi filmowemu aparat Canon EOS R6 Mark II z pewnością przykuje uwagę przyszłych użytkowników. Aparat nagrywa 10-bitowy materiał filmowy z próbkowaniem 4K:2:2 przy 50/60 kl/s bez cropu (R6 miał crop 1,07x przy nagrywaniu 4K), a także 6K RAW z oversamplingiem. Szybkość nagrywania slow motion została zwiększona do 180 klatek na sekundę w rozdzielczości Full HD, czyli o 60 więcej niż w wersji R6. Dzięki temu slow motion staje się jeszcze bardziej atrakcyjny i pociągający. W aparacie Canon EOS R6 Mark II dostępna jest cyfrowa korekcja oddechu, która zwiększa możliwości filmowe dla części obiektywów Canon.

Wydaje się, że producent zajął się kwestią przegrzewania, które było problemem w przypadku R6. Informacja prasowa producenta, która mówi o 6 godzinach przy nagrywaniu 4K 30 fps robi dobre wrażenie na przyszłych użytkownikach. W przypadku zawyżonego maksymalnego zapisu 4K 60 FPS trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że pojedyncze nagranie zostanie skrócone do 40 minut. To wciąż bardzo imponujący wynik, nawet jeśli nie jest tak dobry jak w poprzednim modelu.

Canon EOS R8 - połączenie Canon R6 II & Canon RP w jednym korpusie

Mniejszy, bardziej komfortowy korpus

Korpus jest tym, co dla nas wszystkich liczy się najbardziej - jego parametry i waga. Parametry te decydują o bezpieczeństwie, wygodzie i komforcie podczas korzystania z aparatu.

Trzon korpusu aparatu Canon EOS R6 Mark II został wykonany ze stopu magnezu, który jest odporny na uszkodzenia, a panele zewnętrzne z tworzywa poliwęglanowego z dodatkiem włókna szklanego. Nie bez znaczenia jest również uszczelnienie korpusu, które zostało wykonane w najwyższym standardzie, co pozwala temu aparatowi na wykonywanie nawet najtrudniejszych zadań fotograficznych i wideo.

Sama obsługa aparatu Canon EOS R 6 Mark II również została poprawiona. Jedną z najważniejszych funkcji jest możliwość przełączania się pomiędzy trybami filmowania i fotografowania za pomocą przełącznika toggle. Pokrętło PASM obsługuje oba tryby, więc nie trzeba wchodzić w tryb menu aparatu. Opcja symulacji wizjera oraz wielozadaniowa gorąca stopka to dwie inne nowe funkcje, o których warto wspomnieć.

Jedynymi rzeczami, które producent pozostawił bez zmian są 2 sloty na karty SD oraz port micro HDMI. Będziemy też potrzebowali adaptera do ładowania naszego aparatu przez USB-C.

W naszym sklepie znajdziesz akcesoria, sprzęt i materiały do studia fotograficznego. Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebujesz, aby rozpocząć swoją przygodę z filmowaniem i fotografią. Odwiedź nasz sklep na www.Digital24.pl lub skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej.