AI rozwija się w szybkim tempie. Dzieje się tak za sprawą uczenia maszynowego, ogromnych zbiorów danych w internecie oraz ogromnej mocy obliczeniowej superkomputerów. AI jest w stanie zrobić więcej i uczyć się w tempie nieosiągalnym dla człowieka. Od nas zależy, czy wykorzystamy te informacje na naszą korzyść. Jest to możliwe, choćby w postaci oprogramowania przyspieszającego edycję zdjęć. Ale jakie inne zastosowania może znaleźć sztuczna inteligencja? W jaki sposób sztuczna inteligencja zastąpi redaktora, grafika i fotografa? Jak będzie wyglądała przyszłość?

Co przyniesie przyszłość dla AI w fotografii?

Załóżmy, że podczas wakacji zrobisz zdjęcie katedry. Następnie AI pobierze fragmenty z innych zdjęć i złoży Twoje. Sensor i optyka aparatu będą doskonałej jakości. Oprogramowanie aparatu lub program graficzny może już skorygować ewentualne wady optyczne obiektywu.

Być może przestaniesz robić zdjęcia. Kamera jest przymocowana do Twoich okularów i rejestruje wszystko. Następnie wysyła dane do chmury. Sztuczna inteligencja bierze te dane i tworzy pamiątkowy album.

Ale, czy to nadal są Twoje zdjęcia!

Wydaje mi się, że gdzieś czytałem o tym pomyśle, ale nie pamiętam źródła.

Być może zdjęcia do zilustrowania tekstu czy myśli nie będą potrzebne, bo AI będzie je generować.

Poniżej kilka obrazów, które stworzyłem za pomocą DALL-E.

Obrazy, które stworzyłem za pomocą DALL-E

Polecenie dla AI: Fotorealistyczna kamera w tle sieciowych połączeń cyfrowych

Polecenie dla AI: Zbliżenie studyjny portret brązowego misia z aparatem fotograficznym.

Command for AI: Abstrakcyjne zdjęcie przedstawiające kolorowy kosmos z drobnymi szczegółami. Zawiera planetę podobną do ziemi, księżyc z kraterami i słońce w oddali.

Command for AI: Zbliżenie studyjny portret młodej damy oświetlony dużą świecącą powierzchnią z przodu i z tyłu.

Polecenie dla SI: Fotografia studyjna portret młodej damy oświetlonej dużą świecącą powierzchnią z lewej strony. Kobieta patrzy prosto w kamerę

Co sztuczna inteligencja myśli o przyszłości fotografii?

Poniżej znajduje się opinia wygenerowana ze sztucznej inteligencji (model GPT-3), na polecenie dotyczące przyszłości fotografii.

Wydałem SI następujące polecenie: "Napisz o przyszłości fotografii". Czy ludzie nadal będą robić zdjęcia, czy zrobi to sztuczna inteligencja?

Odpowiedź AI brzmi: "Obecnie fotografia nadal zyskuje na popularności i jest bardzo popularna." Wiele osób zastanawia się, czy przyszłość fotografii jest zgodna z dzisiejszą technologią i sztuczną inteligencją.

Pozwolę sobie zacząć od zaznaczenia, że choć sztuczna inteligencja może być wykorzystywana do pomocy w fotografii, to nie jest ona w stanie zastąpić człowieka. Sztuczna inteligencja może być wykorzystana do pomocy w wyborze najlepszego kadru na podstawie wielu parametrów, takich jak oświetlenie, kolor, ostrość. Zawsze to człowiek decyduje, które zdjęcie jest najbardziej wartościowe i interesujące.

Pomijając wiele dostępnych opcji, wybór narzędzia zależy od umiejętności i preferencji fotografa. To fotograf decyduje, jaki aparat czy program graficzny będzie najlepszy dla danego projektu. Sztuczna inteligencja natomiast może jedynie pomóc w doborze najlepszych ustawień i ułatwić pracę.

Przyszłość fotografii będzie się zmieniać, ale o wyniku zawsze będzie decydował człowiek. Aby w przyszłości osiągać lepsze rezultaty, warto uczyć się nowych umiejętności i eksperymentować z różnymi narzędziami.

Daj nam znać, co myślisz o tym temacie, jeśli uważasz go za interesujący. Czy pokusicie się o prognozę, jak będzie wyglądała fotografia za 20 lat?