Profesjonalne studio fotograficzne nie może obejść się bez kolekcji teł. Wybór odpowiedniego tła zależy od wielu czynników. Tła fotograficzne dzielą się na kategorie ze względu na efekty, jakie mogą dawać oraz materiały, z których są wykonane. W przypadku tworzyw sztucznych najpopularniejsze są modele winylowe i kartonowe. Rzadziej spotykane są tła tekstylne. W artykule omówiono zarówno wady, jak i zalety każdego z tych rozwiązań.
Dlaczego warto kupić tło fotograficzne?
Tła są nieodłącznym elementem każdego studia fotograficznego. Mają duży wpływ na efekt końcowy. Nadają scenie stylu i tworzą odpowiednią atmosferę. Tła fotograficzne służą do zaaranżowania sceny zdjęcia w profesjonalny sposób. Stosowane są głównie w fotografii produktowej i portretowej. Pozwalają wyeksponować elementy, które wymagają podkreślenia, takie jak konkretny przedmiot, osoba lub temat. Różne tła dają różne rezultaty. Przed zakupem ważne jest, aby wiedzieć, co można osiągnąć za pomocą konkretnego produktu.
Winylowe tła fotograficzne są pierwszym rodzajem, który należy wziąć pod uwagę. Jeśli szukasz czegoś przeznaczonego do fotografii portretowej, produktowej lub dziecięcej, jest to najlepszy wybór. To tło jest również idealne do profesjonalnych filmów. Winyl jest materiałem ciężkim, ale niezwykle odpornym na uszkodzenia mechaniczne i wodę. Pozwala uzyskać tak zwany efekt "naturalnego odbicia". Dzięki temu światło jest optymalnie rozpraszane, a na zdjęciu nie widać bezpośrednich odbić. Tło to można wykorzystać na przykład do imitacji ceglanej lub betonowej ściany. Tło winylowe nie należy do najtańszych, ale na dłuższą metę opłaca się ze względu na jego trwałość.
Tła kartonowe i materiałowe do zdjęć
Kartonowy model to kolejny rodzaj tła. Bristol jest najpopularniejszym rodzajem tła i można go znaleźć w prawie wszystkich studiach fotograficznych. Kartonowe tła fotograficzne mają różnorodne kolory, niską cenę i dobrą jakość. Jego tekstura jest również prawie niewidoczna, co czyni go idealnym do fotografii portretowej. Dużą wadą papieru jest jego niska odporność na uszkodzenia i zabrudzenia. Sposób użytkowania papieru będzie determinował jego żywotność. W przypadku widocznych uszkodzeń konieczne jest usunięcie zużytych części i zastąpienie ich nowszymi modelami. Karton nie nadaje się do fotografii ze względu na widoczne zagniecenia i zabrudzenia.
Tekturowe tło fotograficzne
Kolejną pozycją na liście są tekstylne tła fotograficzne. Tła tekstylne występują w wielu różnych rodzajach. Na szczególną uwagę zasługują modele polipropylenowe oraz tak zwane wersje "marszczone". Pierwsze z nich polecane są głównie początkującym fotografom. Polipropylen ma teksturę, która jest bardzo zauważalna, ale będzie widoczna tylko na zdjęciach o płytkiej głębi ostrości. Produkty te są dostępne w wielu kolorach i są niedrogie. Produkty te najlepiej nadają się dla tych, którzy uczą się pracy z tłem. Inną opcją jest "marszczenie". W tym przypadku będziesz pracować z teksturą tekstylną, co da ci abstrakcyjny, niestandardowy efekt, podobny do staromodnej tapety. W tym przypadku rozproszenie światła nie jest idealne. Jednak "zagniecenia" można wykorzystać do nietypowych portretów i nudystów.
Materiałowe tło fotograficzne typu zagniecenia
Tło ręcznie malowane na materiale bawełnianym
Co powiesz na tło ze sceną fotograficzną?
Tło fotograficzne sceniczne to ostatni typ, o którym warto wspomnieć. W tym modelu jako tło wykorzystywany jest obraz imitujący np. scenę plenerową (w tym las, łąkę, miasto), pomieszczenie lub wzór. Może być ręcznie malowany lub drukowany. Tła sceniczne wykorzystywane są w sesjach tematycznych, np. komunijnych, ślubnych, dziecięcych i niemowlęcych. Zamiast tworzyć odpowiednie środowisko w Photoshopie, można skorzystać z gotowego obrazu umieszczonego na przykład na materiale winylowym lub tekstylnym. Cena takich modeli jest trudna do określenia - zależy od materiałów użytych do produkcji oraz jakości rysunku.