Terminy "niebieska godzina" i "złota godzina" mogą brzmieć poetycko, ale odnoszą się one po prostu do najlepszych pór dnia do robienia zdjęć, zwłaszcza krajobrazów. Ważne są efekty świetlne, które występują tuż przed/w trakcie/tuż po wschodzie i zachodzie słońca. Możemy uchwycić jedne z najbardziej uderzających obrazów, wykorzystując niezwykłe kolory i rozproszenie światła w tych krótkich chwilach światła dziennego.

Złota godzina

Złota godzina to pora dnia bezpośrednio przed i po wschodzie słońca, a także tuż przed i w trakcie jego zachodu. Nietrudno zrozumieć, dlaczego okres ten nazywany jest "złotym". Moment ten charakteryzuje się złotym, intensywnym, ciepłym oświetleniem, które nadaje niepowtarzalny klimat każdej fotografii. Złota godzina świetnie nadaje się do portretów, a także krajobrazów i architektury. Efekt ten można zaobserwować na wielu zdjęciach wschodów i zachodów słońca nad morzem, które są często wykorzystywane na pocztówkach.

Złota godzina

Niebieska godzina

W tym przypadku ciekawe sytuacje oświetleniowe pojawiają się tuż przed wschodem lub po zachodzie słońca. Poranna niebieska godzina rozpoczyna się wraz z pierwszym wschodem słońca. W Polsce niebieska godzina trwa zaledwie kilka minut. Później, tj. kilkanaście minut przed zachodem słońca, zaczyna się wieczorem. To właśnie wtedy złota godzina zamienia się w niebieską. Niebieską godzinę zauważymy, gdy tarcza słoneczna przestanie być widoczna nad horyzontem.

Niebieska godzina

Niebieska godzina to zmierzch tuż przed początkiem i końcem dnia. Zdjęcia te są zazwyczaj chłodne i nasycone. Czasami łączymy je z ciepłymi kolorami złotych godzin (tuż przed wschodem słońca). Jest to czas przejściowy między dniem a wieczorem, z głębokimi, ciemnymi odcieniami niebieskiego, fioletu lub czerni.

Jak robić świetne zdjęcia w tych momentach dnia?

Najlepiej wstać wcześnie rano i iść spać późno w nocy. Dobrym pomysłem jest zawsze wcześniejsze przybycie na miejsce i rozstawienie sprzętu. Upewniamy się również, że nie przegapimy niebieskiej lub złotej godziny. Faktem jest, że światło jest głównym czynnikiem w fotografii. Może mieć duży wpływ na nastrój w kadrze. Widoki podczas złotej i niebieskiej godziny mają poetycką jakość, a dobrze uchwycony kadr pozostawia niezatarte wrażenie. Gdy zbliża się zła pogoda lub już minęła, niebo będzie wypełnione aktywnością, a ty będziesz mieć większą szansę na uchwycenie świetnego ujęcia. Pamiętaj, że kadr jest o wiele bardziej interesujący, jeśli na niebie znajdują się chmury. Są one szczególnie interesujące, gdy układają się w ciekawe kształty i struktury.

Która godzina jest lepsza, złota czy niebieska? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od preferencji i zainteresowań fotografa, a także jego osobistych upodobań. Fotografowie portretowi powinni fotografować podczas złotej godziny. Fotografowie krajobrazu wybiorą niebieską.

Jak uzyskać odpowiedni kontrast kolorów?

Wiesz, że zarówno złota godzina, jak i niebieska godzina mogą stworzyć oszałamiające warunki oświetleniowe. Wymaga to jednak pewnych umiejętności. Warto zabrać ze sobą statyw, aby uchwycić te momenty w ciągu dnia. Być może będziesz musiał poradzić sobie z silnym kontrastem na horyzoncie, zwłaszcza jeśli słońce znajduje się w kadrze. W takiej sytuacji półton jest najlepszym rozwiązaniem. Podczas robienia zdjęć o złotej godzinie warto też stale sprawdzać światłomierz.

Ważny jest również balans bieli. Nowoczesny sprzęt posiada zaawansowane mechanizmy pomiaru temperatury barwowej światła. Służą one przede wszystkim do unikania dominanty barwnej. Aparat ustawi balans w taki sposób, aby uchwycony obraz był jak najbardziej neutralny. Należy tego unikać podczas złotej godziny. Ustaw balans bieli na światło dzienne, aby uzyskać bardziej interesujący efekt.

Programy pomagające określić niebieską i złotą godzinę.

W sieci można znaleźć wiele aplikacji przydatnych w fotografii krajobrazowej. Wiele z nich, takich jak The Photographer's Ehemeris, pozwala dokładnie określić złotą i niebieską godzinę. Aplikacja ta jest płatna i pozwala z wyprzedzeniem zaplanować sesję w terenie. Informuje nas o wschodach i zachodach słońca, a także o złotej godzinie. Sun Surveyor to kolejna opcja, dostępna zarówno w wersji płatnej, jak i bezpłatnej. Śledzi położenie słońca i działa w podobny sposób jak Photographer's Ehemeris.

EXSATE Golden Hour również został dobrze oceniony przez profesjonalistów. Jest to darmowe oprogramowanie, które domyślnie definiuje okresy niebieskiej i złotej godziny. Pokazuje również najlepszy czas na fotografowanie nocnego nieba. EXSATE pozwala nam również ustawić własne warunki oświetleniowe.