Perseidy to wyjątkowe zjawisko, które można zaobserwować na niebie każdego roku. Jest to rój widoczny z Polski od połowy lipca do końca sierpnia. Większość z nich to maleńkie plamki, które są częścią większej, poruszającej się komety. Perseidy warto obserwować, szczególnie w sierpniu. Jak uchwycić Perseidy za pomocą aparatu?
Wybierz dobre miejsce do obserwacji
Jeśli chcesz doświadczyć Perseidów w najlepszym wydaniu, powinieneś wybrać miejsce z dala od zanieczyszczenia światłem. Najlepiej wybrać obszar wiejski z niewielką ilością sztucznego światła. Skupiska miejskie nie są idealne. Najlepszym miejscem do oglądania gwiazd jest miejsce, w którym nie ma wielu budynków i lamp. Najlepiej też, jeśli przestrzeń jest dość otwarta. Efekt będzie imponujący.
Rój meteorów znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza. Znajduje się poniżej Kasjopei (gwiazdozbiór w kształcie litery W) na niebie. Możemy użyć Google Sky Map, aby określić jego lokalizację i ułatwić sobie obserwację. Przynieś koc lub leżak, aby łatwiej było usiąść i cieszyć się Perseidami.
Jak fotografować Perseidy?
Do fotografowania "spadającej gwiazdy" nie zaleca się używania smartfona. W takim przypadku efekt nie będzie zadowalający. Najlepiej zabrać ze sobą aparat fotograficzny. Warto też zamontować go na solidnym statywie. Jeśli chcesz uchwycić "ogony" (charakterystyczne, wydłużone smugi światła) gwiazd, powinieneś użyć jak najdłuższego czasu naświetlania. Powinieneś poeksperymentować, aby zobaczyć, co daje najlepsze rezultaty (wiele zależy od warunków pogodowych). Czas naświetlania powinien wynosić od 10 sekund do 30 sekund. Statyw jest niezbędny, ponieważ nawet niewielkie drgania aparatu zrujnują zdjęcie przy długiej ekspozycji. W przypadku dłuższych ekspozycji stabilizacja sprzętu jest niezbędna.
Możesz użyć samowyzwalacza, aby uniknąć drgań. Możesz także użyć pilota do uruchomienia aparatu. Obiektyw powinien mieć szeroki kąt widzenia, czyli duże pole, i być wystarczająco jasny, abyśmy mogli obserwować nawet słabiej widoczne meteory. Musimy przygotować się na ewentualność konieczności ręcznego ustawienia parametrów. W tym celu musimy włączyć tryb M w kamerze. Ostrość obrazu jest bardzo ważna. Należy ją ręcznie wyregulować i skierować na inny jasny obiekt, np. księżyc. Konieczne będzie wyłączenie autofokusa. ISO i przysłona to kolejne dwie ważne wartości. W pierwszym przypadku powinniśmy dążyć do wyższego ISO, ale nie kosztem jakości (zazwyczaj wybiera się ISO między 800 a 1600).
Przysłona, krótka ogniskowa i liczba zdjęć
Przysłona powinna być ustawiona jak najniżej. W przypadku obiektywów kitowych najczęstszym wyborem jest f/3.5. Optyka o nieco wyższej jakości to często f/2.8. Odpowiednio niska przysłona pozwoli uchwycić jak najwięcej światła w każdym ujęciu. Poprawi to widoczność małych punktów świetlnych. Liczba wykonanych zdjęć nie jest ostatnią rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę. Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że im więcej zdjęć zrobimy, tym większa szansa, że któreś wyjdzie. Lepiej poświęcić trochę czasu na odpowiednie ustawienie aparatu, a następnie wykonać kilkanaście lub kilkadziesiąt zdjęć. Spośród nich można wybrać najlepsze.