Popularna technika green screen jest stosowana w obróbce obrazu. Wykorzystywana jest w wielu nowoczesnych produkcjach filmowych, które zawierają efekty specjalne. Służy jednak również jako rozrywka oraz środek do tworzenia programów fotograficznych i edukacyjnych. Co to jest green screen? Czym jest green screen i jakie są jego możliwości?

Co to jest green screen?

Potężnym narzędziem do manipulacji obrazem jest green screen, znany również jako "zielone tło". Nic dziwnego, że narzędzie to jest tak popularne w streamingu, filmie i fotografii. Jego działanie polega na usunięciu solidnego tła z nagrywanego materiału i umieszczeniu w jego miejsce nowego tła. Możliwe jest szybkie i łatwe usunięcie zielonego tła z filmu za pomocą techniki Chroma Key lub kluczy chrominancji.

Można również użyć klucza chrominancji do usunięcia innego koloru z materiału wideo. Niebieskie tło, znane również jako niebieski ekran, jest używane w miejsce zielonego. Jest ono jednak rzadziej spotykane niż zielone. Warto jednak zauważyć, że niebieskie tła powoli ustępują miejsca zielonym wraz z nastaniem ery cyfrowej. Wielu zada sobie pytanie, dlaczego kolor zielony ma taką moc. My już ścigamy się w poszukiwaniu odpowiedzi!

Dlaczego zielony jest tak ważny?

Zielone tło to najlepszy wybór dla filmu i fotografii. Dzięki temu, że jest zielone, green screen sprawdza się najlepiej.

  • Rzadko używany na planie filmowym, jest mała szansa, że ubrania i rekwizyty będą w tym samym kolorze co zielony ekran.
  • Zielony jest mniej wymagający jeśli chodzi o oświetlenie. Odpowiednio dobrana powierzchnia nie będzie powodować niechcianych odbić czy blików.
  • Nie jest składnikiem koloru ludzkiej skóry. Dlatego zielone tło sprawi, że model, aktor czy prezenter będzie wyglądał lepiej niż tło czerwone, pomarańczowe czy brązowe.

Jakie możliwości daje green screen?

Prawdopodobnie widziałeś aktorów odgrywających swoje sceny na tle zieleni, jeśli kiedykolwiek udało Ci się obejrzeć zakulisowe produkcje takie jak Avatar, Alicja w Krainie Czarów czy Gra o Tron. Podobnie jest w przypadku gier komputerowych takich jak Assassin's Creed czy Wiedźmin, gdzie wszystkie sceny zostały nagrane z wykorzystaniem green screenu. Przygotowany kadr może być również wykorzystywany do celów fotograficznych, dając duże możliwości obróbki obrazu. Model może być szybko przeniesiony na krawędź wodospadu Niagara, wodospad Niagara lub w przestrzeń kosmiczną.

Takim rozwiązaniem jest technologia Chroma Key. Działa ona poprzez analizę jednorodności otoczenia. Technologia ta pozwala na zastąpienie zielonego tła w cyfrowym materiale filmowym lub fotograficznym inną grafiką poprzez zastosowanie odpowiedniego programu komputerowego. Możliwe jest na przykład:

  • Wstawić tło alternatywne
  • Dodaj efekty specjalne
  • Możesz dowolnie tworzyć scenografię.

Green screen jako element domowego studia

Streaming to nie tylko świetna forma rozrywki, ale także sposób na zarabianie pieniędzy. Streamerzy mogą nadawać na żywo i komentować godzinami różne wydarzenia, takie jak koncerty, zawody sportowe czy gry komputerowe. Nowoczesna technologia Chroma Key z green screenem pozwala im stworzyć profesjonalne studio nagrań niemal w każdym miejscu. Możesz stworzyć własne studio nagrań z zielonymi tłami do streamingu.

Zielone tło to niezbędny element wyposażenia każdego streamera. Jest tak samo ważne jak dobrej jakości mikrofon, kamera, czy lampy, które pozwalają na odpowiednie oświetlenie kadru.

Jaki zielony ekran powinieneś wybrać?

Zielony ekran, znany również jako zielone tło, nie jest nowym wynalazkiem. Używano go w latach 30. ubiegłego wieku i był już dobrze znany. Aby pomalować ściany za aktorami, początkowo używano specjalnych farb o jasnym odcieniu. Jednak z biegiem lat coraz większą popularnością cieszyły się gotowe zielone ekrany. Na rynku dostępne są obecnie modele:

  • Poliester - Jest trwały i tani, a do tego łatwo je odpowiednio rozjaśnić.
  • Karton - Popularne ze względu na niską cenę i wygodę.
  • Canvas - Materiał o gęstym splocie, który jest rzadko używany.
  • Winyl - Są to najdroższe tła fotograficzne na rynku. Ich zaletą jest duża odporność na odkształcenia, oraz łatwość oświetlenia.

Popularne są również tła dwustronne z tkaniny zielonej/niebieskiej. Doskonale nadają się do każdego studia filmowego lub fotograficznego.

Ważne jest, aby przed wyborem tła zwrócić uwagę na jego wymiary. Istnieją duże modele o wymiarach 2,7x11m, oraz mniejsze o wymiarach 2x1,5m.

Zielone ekrany w sklepie Digital24.pl dostarczane są w zwiniętej rolce. Dzięki temu są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne oraz łatwiejsze w przechowywaniu i transporcie. Zielony backdrop jest również lekki, dzięki czemu jest mobilny. Dzięki temu idealnie nadaje się do wykorzystania zarówno w studiach filmowych i fotograficznych, jak i w plenerze. W ofercie można znaleźć również tła, które są umieszczone na specjalnym stelażu. Zapewnia to maksymalny komfort użytkowania. Montaż i demontaż takiego tła zajmuje zaledwie kilka sekund.

Jak prawidłowo oświetlić green screen Oto kilka praktycznych wskazówek!

Ważne jest, aby prawidłowo oświetlić zielone tło, aby zmaksymalizować jego potencjał. Unikaj umieszczania przedmiotów lub rekwizytów przed tłem, aby rzucać cienie. Dobrym pomysłem w przypadku małych pomieszczeń z tłami strumieniowymi jest ustawienie ich pod odpowiednim kątem. Dzięki temu cień fotografowanej osoby nie znajdzie się w kadrze.

W naszym sklepie znajdziesz akcesoria, sprzęt i inne dodatki. Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebujesz, aby rozpocząć swoją podróż z filmowaniem i fotografią. Odwiedź nasz sklep na www.Digital24.pl lub skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej.