Już za kilka dni premiera najnowszego modelu EOS RP firmy Canon. Czy szykuje się wojna cenowa na rynku bezlusterkowców? Co zrobi konkurencja?

Canon EOS RP: specyfikacja i dane techniczne

Canon EOS RP, mniejsza wersja, jest podobno mniejszym bratem Canon EOS R. Według Canon Rumors, korpus EOS RP przypomina Canon EOS R, ale na zdjęciach widać, że EOS RP ma mniej przycisków i nie ma wyświetlacza OLED na górze.

Wymiary korpusu Canon EOS RP będą wynosić 132,5 x 85,0 x 70,0 mm, z matówką o wadze 485 gramów wraz z baterią. Oczekuje się, że pełnoklatkowy aparat Canon EOS RP będzie wyposażony w 26,2-megapikselową matrycę CMOS i technologię Dual Pixel AF. Sercem aparatu będzie układ DIGIC 8, który znamy ze starszego modelu. Aparat będzie wykonywał zdjęcia w trybie ciągłym z prędkością 5 kl/s, a czułość ISO powinna wynosić od 100 do 51200. Jeśli chodzi o parametry filmowe, to na chwilę obecną nie ma żadnych informacji.

Canon EOS RP został wyposażony w trójstronny dotykowy ekran LCD oraz wizjer OLED.

Jak będzie wyglądał rynek po premierze Canon EOS RP?

Sukces Canona w segmencie pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych to świetna sprawa. Sony jest obecnie dominującym graczem na rynku. W swojej ofercie posiada kilka aparatów pełnoklatkowych, a ostatnio obniżyło ceny tych modeli, co może być dużym czynnikiem dla potencjalnych klientów przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Według informacji pochodzących z USA, aparat będzie kosztował 1599 dolarów. W naszym kraju może to być około 7600 złotych. Są to jedynie ceny sugerowane i w momencie premiery mogą się znacząco różnić. Kwota 7600zł to jak na polskie warunki sporo pieniędzy. Przyjrzyjmy się jednak najnowszym modelom pełnoklatkowym, których ceny przekraczają 10000zł.