W czasach, gdy oprogramowanie do edycji wideo i zdjęć jest łatwo dostępne, lekka i kompaktowa lustrzanka cyfrowa stała się popularnym i oczywistym wyborem. Najlepszy sprzęt dla amatorów, profesjonalistów i youtuberów to taki, którego można używać do robienia wysokiej jakości zdjęć i nagrywania filmów. Najważniejszą rzeczą jest wybór odpowiedniego produktu. Dowiedz się, jakie są najważniejsze cechy, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie lustrzanki cyfrowej do filmowania.
Lustrzanka cyfrowa do filmowania: Przewodnik dla początkujących.
Lustrzanka cyfrowa jest często bardziej opłacalną opcją niż w pełni funkcjonalna kamera. Aparat jest bardziej wszechstronny, a także lżejszy, łatwiejszy do przenoszenia i kompaktowy. Wygoda aparatu idzie w parze z doskonałymi funkcjami filmowania i szeroką gamą czujników, od CMOS do pełnej klatki. Pozwala to na tworzenie profesjonalnych materiałów filmowych. Ważny jest model lustrzanki. Musi on być specjalnie przystosowany do filmowania. Oznacza to, że musi posiadać określone funkcje i parametry umożliwiające płynne nagrywanie w domu lub w plenerze.
Wielu filmowców amatorów i YouTuberów zadaje sobie to samo pytanie: Jaką lustrzankę wybrać do filmowania? Należy zauważyć, że lustrzanka cyfrowa jest najpopularniejszą opcją. Aby uzyskać dobry materiał filmowy, ważne jest, aby móc korzystać z więcej niż jednego obiektywu. Kompakty, które są standardem, nie spełniają tego oczekiwania. Systemy wymiennych obiektywów pozwalają na dużą elastyczność i rozszerzają zakres i kreatywne zastosowania. Należy pamiętać, że lustrzanka cyfrowa nie równa się lustrzance cyfrowej. Dlatego też nie wszystkie lustrzanki cyfrowe nadają się do filmowania.
Parametry, na które należy zwrócić uwagę
Full HD to najpopularniejszy standard w 2019 roku. Na szczęście większość lustrzanek cyfrowych już go oferuje. Warto też wiedzieć, że płynność obrazu, bez szumów, można uzyskać utrzymując Full HD na poziomie 60 klatek na sekundę. W niektórych modelach z wyższej półki znajdziemy też jakość 4K i prędkość HD przy 60 klatkach na sekundę, co pozwala na korzystanie ze Slow Motion. Ważna jest również wydajność autofokusa. Jeśli nie jesteśmy zaznajomieni z manualnym ustawianiem ostrości, to najlepiej wybrać model kamery, który posiada ciągły autofocus. Ważne jest, aby wybrać kamerę, która ma bardzo cichy autofokus, aby mechanizm autofokusa nie był słyszalny na filmie. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że większość ustawień kamery można zmieniać w trakcie filmowania (np. ustawienia przysłony, migawki). Nagrania będą wtedy wyglądały ciekawiej i bardziej "autorytatywnie", odzwierciedlając nasze zdolności operatorskie.
Na tym poradnik się nie kończy. Wspomina również o tak oczywistych elementach jak matryca i obiektyw. Matryca to najważniejsza część kamery. Powinna być duża, by zapobiegać szumom podczas nagrywania filmów w słabych warunkach oświetleniowych. Jest to o tyle istotne, że o ile zdjęcia możemy szybko "odszumić", o tyle w przypadku filmów będzie to trudne. Pełnoklatkowy sensor to idealne rozwiązanie, gdyż pozwala osiągnąć efekt, który jest profesjonalny.
Jaką lustrzankę wybrać do filmowania? Cechy obiektywu
Kolejną kwestią jest odpowiednio jasny obiektyw. Najbardziej opłacalną opcją (zwłaszcza w przypadku tańszych aparatów) jest zakup korpusu aparatu bez obiektywu w zestawie. Obiektywy te są zazwyczaj zbyt ciemne do filmowania. Stabilizacja obrazu lub matrycy to praktyczna i przydatna funkcja droższej optyki. Stabilny, niewzruszony kadr to podstawa dobrego filmowania.
Obiektywy zmiennoogniskowe są zalecane dla tych, którzy chcą filmować profesjonalnie. Można wtedy dostosować kadr do sytuacji i zwiększyć możliwości. Bez względu na posiadany model kamery, funkcjonalność i wszechstronność są ważnymi czynnikami, jeśli chodzi o optykę. Obiektyw jest często czynnikiem decydującym o końcowym efekcie, jaki możemy osiągnąć za pomocą danego sprzętu.
Ważne dodatki
Po wybraniu idealnej lustrzanki cyfrowej należy zwrócić uwagę na ergonomię. Odnosi się to do cech sprzętu, które zwiększają komfort i wygodę, a także poprawiają jakość nagrań. Lustrzanka używana do filmowania musi mieć wyświetlacz, który jest dobrze zaprojektowany i ma odpowiedni rozmiar. Odchylany ekran może być świetnym rozwiązaniem, szczególnie dla wideoblogerów. Dzięki niemu uzyskanie idealnego ujęcia będzie szybsze i łatwiejsze. Warto zainwestować w dodatkową stabilizację obrazu, jeśli podczas filmowania będziemy się poruszać. Przydatny może okazać się na przykład stabilizator DJI Ronin S, który wyróżnia się na tle innych stabilizatorów lekką konstrukcją.
Dobrym wyborem jest wybór modelu, który posiada wejście na zewnętrzny mikrofon, jeśli zależy nam na lepszym dźwięku. Wybór odpowiedniego mikrofonu do filmowania nie jest łatwy. W zależności od tego, czy filmujemy w studiu nagraniowym, czy w plenerze, istnieją dwa rodzaje mikrofonów: dookólny, który zbiera dźwięk ze wszystkich kierunków, oraz shotgun, który przechwytuje dźwięki tylko z przodu. Może to być konieczne w przypadku wywiadu w pobliżu ruchliwej drogi, gdzie hałasy otoczenia mogą stanowić problem. Jeśli chcemy nurkować, będziemy musieli kupić wodoodporną obudowę, która pozwoli nam nurkować z naszymi lustrzankami na znaczną głębokość.
Sugestie dotyczące lustrzanek do filmowania. Przewodnik zakupowy
Canon EOS 5D Mark IV to pierwsza i najdroższa lustrzanka cyfrowa do filmowania warta polecenia. Jest to pełnoklatkowy aparat przeznaczony dla profesjonalnych fotografów. Filmowcy uwielbiają zdolność EOS Mark IV do nagrywania 4K i opcjonalną funkcję Canon Log Curve. Krzywa ta pozwala na rejestrowanie szerszego zakresu dynamiki, umożliwiając uchwycenie większej ilości szczegółów i uzyskanie lepszej dynamiki tonalnej. Z takim sprzętem łatwiej jest oddać cienie i światło. Kamera wykorzystuje technologię HDR, aby zwiększyć możliwość uchwycenia jak największej ilości szczegółów, niezależnie od kontrastu. 4K pozwala na filmowanie z kinową jakością. Do ustawiania ostrości służy ekran dotykowy. Poszczególne klatki mogą być wyodrębnione z wideo przechwyconego za pomocą tego sprzętu w celu utworzenia zdjęć o rozdzielczości 8 milionów pikseli. Jak widać, Canon EOS 5D Mark IV to świetny wybór dla osób, które chcą pracować nad bardziej wymagającymi, profesjonalnymi projektami filmowymi.
Canon EOS 6D Mark II to drugi produkt, który zasługuje na uwagę filmowców. Sprzęt jest tańszy od swojego poprzednika i doskonale sprawdzi się przy nagrywaniu filmów Full HD z płytką głębią ostrości. Jest to cecha, którą widzimy w filmach, które oglądamy na co dzień. Kamera posiada 5-osiowy stabilizator, który wyrównuje drgania i może płynnie regulować ostrość. Umożliwia również tworzenie filmów poklatkowych w rozdzielczości 4K.
Canon EOS 80D i Nikon D750 to dwie lustrzanki cyfrowe dla zaawansowanych amatorów.
Nikon D750 jest trzecią opcją. Jego główną zaletą jest profesjonalny autofokus o czułości -3EV. Urządzenie jest w stanie ustawiać ostrość przy słabym oświetleniu i podobnie jak pozostałe rozwiązania nagrywa w rozdzielczości Full HD z progresywną prędkością 50/60 klatek na sekundę. Posiada szereg funkcji samoregulacji, w tym czasu otwarcia migawki i przysłony. Posiada specjalne menu, które pozwala zapisać ustawienia filmowania w jednym miejscu. Ułatwia również kadrowanie ujęcia z ekranem odchylonym do 90 stopni i w dół do 75 stopni.
Canon EOS 90D to lustrzanka cyfrowa, która została zaprojektowana z myślą o zaawansowanych amatorach i jest dostępna w przystępnej cenie. Ma wszystko, czego potrzebuje początkujący filmowiec. Posiada wiele kluczowych funkcji. Można na przykład rejestrować materiał w rozdzielczości 4K lub nagrywać w zwolnionym tempie. Slow motion w rozdzielczości Full HD przy 120 klatkach na sekundę. Posiada również potężny autofokus, który śledzi poruszające się obiekty. Tryb HDR, zdjęcia poklatkowe i możliwość tworzenia oszałamiających timelapsów. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z filmowaniem.