Czy statyw jest niezbędny dla fotografów? W jakich sytuacjach warto z niego korzystać? Dowiedz się, jak korzystać z tego przydatnego sprzętu i jaki statyw będzie dla Ciebie najlepszy.
Powinien znaleźć się w wyposażeniu każdego fotografa.
Każdy początkujący fotograf zadaje to pytanie. Prosta odpowiedź brzmi: tak, jak najbardziej! Narzędzie to znajduje zastosowanie w niemal każdej dziedzinie fotografii. Przydaje się do wykonywania zdjęć krajobrazowych i przyrodniczych, ujęć produktowych i portretowych, makrofotografii, a nawet fotoreportażu. Jak często będziemy z niego korzystać? Wszystko zależy od rodzaju fotografii, która jest wykorzystywana. Większość fotoreporterów trzyma swoje statywy w domu, sięgając po nie tylko w ekstremalnych sytuacjach. Ten sprzęt jest niezbędny dla profesjonalnych fotografów, fotografów krajobrazu, fotografów produktowych. Mają oni do dyspozycji wiele statywów o różnym przeznaczeniu.
Do czego może służyć statyw w fotografii?
Statyw potrafi to, czego nie potrafią ręce fotografa: stabilizuje kadr. Eliminuje drgania aparatu i pozwala nam na dokładne zaplanowanie i ustawienie sceny zdjęciowej. Jest też bardzo prosty w obsłudze - zazwyczaj ma trzy nogi, wysuwaną kolumnę i regulowaną głowicę, na której mocuje się aparat. Kiedy tak naprawdę potrzebujemy statywu do fotografii? Oto kilka sytuacji, w których będziesz potrzebował statywu:
- Fotografowanie przy długich ekspozycjach Podczas wykonywania zdjęć przy długich czasach otwarcia migawki używamy statywu. Dotyczy to zdjęć wykonywanych wieczorem i w nocy. Musimy naświetlać zdjęcie przez kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt sekund, aby uzyskać odpowiednią ekspozycję. Rozwiązanie to jest również przydatne w przypadku stosowania filtrów szarych (ND), które mogą wydłużyć czas naświetlania, szczególnie w ciągu dnia.
- Efekt rozmytego ruchu. Jeśli chcesz stworzyć na zdjęciu efekt rozmycia, niezbędny jest również statyw. Jeśli chcesz uchwycić smugi światła z poruszających się pojazdów lub sfotografować toczący się ocean jako spokojną i gładką taflę wody, będziesz potrzebował statywu i długiego czasu naświetlania. Takie ustawienie jest również niezbędne w przypadku zdjęć "malowanych światłem".
- Precyzyjne kadry. Główną funkcją statywu jest uchwycenie precyzyjnych kadrów. Aby móc wielokrotnie powielać to samo ujęcie, wystarczy ustawić scenę, a następnie skomponować kadr za pomocą statywu. Rozwiązanie to jest najczęściej stosowane w fotografii produktowej, ale można je również wykorzystać w fotografii krajobrazowej i portretowej.
- Fotografia przyrodnicza. Statywu możesz użyć również do fotografowania odległych obiektów przy użyciu obiektywów o długiej ogniskowej. Jest to szczególnie istotne w przypadku fotografowania dzikiej przyrody. Teleobiektywy mogą być bardzo wrażliwe na drgania aparatu. Modele bez wbudowanej stabilizacji obrazu nie mogą być używane przy bardzo krótkich czasach naświetlania. W przeciwnym razie zdjęcia będą wyglądały na rozedrgane. Aby wyeliminować drgania i uchwycić wyraźne kadry przy wolniejszych czasach otwarcia migawki, można użyć statywu.
- Panoramy i zdjęcia HDR. Statyw przydaje się również podczas wykonywania wielu zdjęć, które następnie łączymy w jedno. Jest to szczególnie istotne przy wykonywaniu panoram lub zdjęć HDR. W przypadku panoram, statyw służy do utrzymania poziomej lub pionowej płaszczyzny kadru. Zdjęcia HDR wykonywane są w tym samym kadrze. Każde kolejne zdjęcie różni się jedynie czasem naświetlania. Na zdjęcia "nakładamy" zdjęcia, które zostały stworzone w programie graficznym, aby stworzyć ostateczne zdjęcie o szerokiej gamie tonalnej.
Jaki statyw wybrać?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze statywu? Najpierw zdecydujmy, w jakim celu będziemy go używać. Statyw jest potrzebny do pracy w studio, do robienia zdjęć w plenerze czy do fotografii z plecakiem. Następnie dobieramy odpowiednie parametry statywu. Te parametry to waga, udźwig oraz maksymalna i minimalna wysokość. Ważny jest również rozmiar statywu po złożeniu. Vanguard, znana marka, oferuje szeroki wybór takiego sprzętu.
- Waga. Waga statywu decyduje o jego funkcjonalności. Waga statywu decyduje o tym, jak dobrze spełnia on swoją funkcję. Waga statywu pozwala lepiej ustabilizować aparat. Mobilność statywu jest ograniczona przez jego wagę. Istnieje wiele lekkich, a zarazem wytrzymałych konstrukcji, które sprawdzają się w terenie. Przykładem jest aluminiowy statyw Vanguard VEO2235AP, którego waga wynosi zaledwie 1,4 kg.
- Zdolność do podnoszenia. Statyw o niewielkiej wadze ma zazwyczaj ograniczony udźwig. Może nie być możliwe przypięcie do niego profesjonalnej lustrzanki z ciężkimi obiektywami. Ważne jest, aby zważyć wagę statywu z jego maksymalnym obciążeniem. Vanguard 2GO 265AB to świetny statyw do przenoszenia ciężkiego sprzętu fotograficznego. Jego waga wynosi 1,5 kg.
- Wysokość. Do określenia wysokości statywu potrzebne są dwa parametry. Statyw nie powinien być wyższy niż wzrost użytkownika. Fotografowie preferujący fotografowanie z "żabiej" perspektywy muszą znać minimalną wysokość. Statyw Vanguard VEO 2x235ABP to opcja, która pozwala na zawieszenie lustrzanki na wysokości już od 18cm.
- Rozmiar po złożeniu. Łatwiej jest transportować mniejsze statywy. Będziemy szukać małych statywów, które można przyczepić do plecaka lub włożyć do torby na aparat. Najlepsze do tego celu są statywy cztero- lub pięciosekcyjne, takie jak Vanguard VEO2235AP. Statywy te zajmują bardzo mało miejsca i można je rozłożyć na dużą wysokość.
Ważne jest, abyś zwrócił uwagę na kilka dodatkowych rzeczy
Nie zapomnijmy wziąć pod uwagę rodzaju głowicy (kulowa, 3D), szybkości składania oraz opcji konstrukcyjnych. Nie warto wydawać mniej na tego typu sprzęt. Statyw wysokiej jakości będzie służył przez wiele lat. Dzięki niemu nasz sprzęt będzie łatwiejszy w obsłudze i bezpieczniejszy.