Zima to idealny czas na robienie zdjęć. Ośnieżone drzewa i drogi, oszronione okna - wszystko to pozwala nam wykazać się kreatywnością. Jest to również czas, w którym należy szczególnie uważać na ochronę naszego sprzętu. Choć otaczają nas piękne krajobrazy, które aż proszą się o zimową sesję, to niekorzystne warunki atmosferyczne mogą spowodować poważne uszkodzenia obiektywu. Zamiast uciekać przed zimnem i poddawać się, warto sięgnąć po soczewki polaryzacyjne zaufanej marki.

Dlaczego warto używać soczewek polaryzacyjnych zimą?

W wielu dziedzinach fotografii stosuje się filtr polaryzacyjny, ponieważ pozwala on na świadome operowanie światłem. Jego głównym celem jest wyeliminowanie odblasków z niektórych powierzchni, takich jak szkło, tafle wody, liście drzew i niebo. Soczewka polaryzacyjna może wyeliminować większość odblasków. Nie zadziała jednak w przypadku powierzchni metalowych lub lustrzanych. Zwiększa nasycenie zdjęcia, poprawia głębię kolorów, wyostrza kontrast i usuwa większość niepożądanych odbić.

Filtr Marumi Fit Circular PL.

Filtr znajduje zastosowanie przede wszystkim w fotografii krajobrazu i architektury. Bardzo często wykorzystywany jest również w ujęciach produktowych, zdjęciach przeznaczonych do reklamy. Świetnie sprawdza się również zimą, gdy mamy do czynienia z białym, odbijającym światło śniegiem. Dobrej jakości filtr "pochłonie" spolaryzowane światło z innych powierzchni w słoneczny dzień. Poprawi to kolorystykę zdjęć. Pozwala nam to uzyskać świetne rezultaty w każdych warunkach pogodowych. Stanowi on również dodatkową osłonę dla przedniego obiektywu, czyniąc go bardziej bezpiecznym zimą i chroniąc przed uszkodzeniami.

Filtr polaryzacyjny stworzony do fotografii zimowej: Marumi Super DHG

Aby osiągnąć tak dobre rezultaty, należy zwrócić uwagę na jakość filtra. Największą popularnością cieszą się produkty Marumi, które powstają w Nagano, prowincji otoczonej "japońskimi Alpami". Filtry Marumi znane są z wysokiej jakości wykonania, o czym świadczyć mogą częste rekomendacje, jakie otrzymują na forach fotograficznych i w artykułach branżowych. Cała seria Marumi Super DHG (Digital High Grade), to świetny przykład produktu, z którego warto korzystać, szczególnie zimą. Modele z tej serii zapewniają doskonały balans kolorów, wysoką transmisję światła (99,5%), a także - oczywiście - niwelację refleksów świetlnych.

Filtr jest chroniony przed wodą dzięki wysokiej hydrofobowości.

Filtr można łatwo konserwować i wycierać, zapewniając skuteczną ochronę przed olejem.

DHG Super ma na celu jak najlepszą ochronę obiektywu. Pozwala również uchwycić piękne, głębokie kolory. Jego najważniejszą cechą jest jednak obecność aż 10 warstw antyrefleksyjnych, które zwiększają współczynnik transmisji. Dwie z nich posiadają powłoki hydrofobowe, które chronią obiektyw przed wilgocią, parą wodną i śniegiem. Jest to niezbędny element w profesjonalnej fotografii zimowej. Są one również wyposażone w warstwę przeciwtłuszczową, która zapewnia, że na szkle nie pozostaną odciski palców. Ważną rolę odgrywa również poczerniona krawędź szkła w modelu DHG Super. Ten drobny szczegół jest ważny - zapobiega pojawianiu się blipów na strukturze filtra w wyniku światła wpadającego pod kątem. Dwustronny pierścień filtra Slim z gwintem jest na tyle cienki, że można go bez problemu używać z obiektywami ultraszerokokątnymi.

DHG Super Lens Protect (L390), DHG Super UV i DHG Super Circular Lens Protect.

Seria DHG Super obejmuje trzy typy, z których każdy jest przeznaczony do nieco innego zastosowania. Wszystkie mają te same parametry, tj. istnieją między nimi istotne różnice. Filtry polaryzacyjne DHG Super lens Protect zapewniają maksymalną ochronę obiektywu. Lens Protect jest przeznaczony do stosowania w ekstremalnych warunkach pogodowych.

Model Super UV L390 pochłania promieniowanie ultrafioletowe, które powoduje niebieskawy odcień na zdjęciach. Jest to szczególnie widoczne, gdy fotografowany obiekt znajduje się dalej od aparatu. Warto z niego korzystać będąc w górach, na plaży lub podczas sesji plenerowych przy bardzo słonecznej pogodzie. Circular PL jest ostatnim typem DHG super i pozwala na uzyskanie świetnych kolorów i kontrastu w zdjęciach krajobrazowych i przyrodniczych. Pogłębia kolor nieba i "wyciąga biel" chmur i śniegu. Eliminuje również wszelkie refleksy świetlne na wodzie lub szkle.

Filtr Marumi Fit Circular PL.