Sigma to ceniony i szanowany producent obiektywów do aparatów. Zainspirowała nas 60-letnia historia firmy w tworzeniu wysokiej jakości zaawansowanej optyki. Postanowiliśmy przyjrzeć się obiektywom Sigmy, aby dowiedzieć się, który z nich jest najlepszy do fotografii portretowej.

Który obiektyw najlepiej nadaje się do fotografii portretowej?

Wielu początkujących fotografów zastanawia się, jak robić portrety. Zanim przejdziemy do wyboru modelu obiektywu, warto zrozumieć, czym jest portret i jaka ogniskowa najlepiej nadaje się do tego zadania.

Co to jest portret?

Terminem portret należałoby określić obraz, który przedstawia ciasną kartę z wybitną postacią z przodu i rozmytym tłem. Portret to szerokie pojęcie, które przekazuje widzowi charakter i osobowość fotografowanej osoby. Może pokazywać tylko część fotografowanej osoby, a także jej relacje z otoczeniem. Portret może być postrzegany zarówno jako twarz i emocje podmiotu, jak i cała osoba, np. gdy postać jest na spacerze lub wykonuje określone czynności.

Obiektyw do portretów - jaki wybrać?

Wśród fotografów panuje powszechne przekonanie, że obiektyw portretowy ma ogniskową 85 mm. Pozwala to na uzyskanie jasnej przysłony z jak największą ilością liter, co pozwala na stworzenie rozmytego tła i dobrego efektu bokeh. Chociaż taki obiektyw jest technicznie obiektywem portretowym, to nie jest powszechne ograniczanie się do jednej ogniskowej. Współczesne rynki fotograficzne posiadają wiele obiektywów o różnych ogniskowych, takich jak 35mm, 50mm, czy nawet 135mm. Takie obiektywy sprawdzą się w sesjach portretowych.

Co to jest obiektyw stałoogniskowy?

Można go ułożyć tak, że ogniskowa określa, pod jakim kątem obiektyw będzie patrzył. Każdej ogniskowej odpowiada określony kąt, w obrębie którego obiektyw rejestruje obraz. Mniejsza ogniskowa (mniejsza wartość liczbowa) pozwala na szerszy widok. I odwrotnie. Wyższa ogniskowa (wyższe wartości liczbowe) oznacza, że obiektyw widzi mniej, przez co obraz jest ciaśniejszy.

Najlepsze obiektywy portretowe Sigmy

Zebraliśmy listę opcji obiektywów portretowych marki Sigma, aby pomóc Ci wybrać najlepsze rozwiązania w zakresie fotografii portretowej.

Sigma C 35 mm F2.0 DG DN

Obiektyw Sigma C 35 mmF2 DG DN to przedstawiciel nowej serii obiektywów Sigma I, która skierowana jest do aparatów bezlusterkowych. Model ten należy do serii Contemporary. Przeznaczony jest zarówno dla amatorów, jak i profesjonalnych fotografów. Cechą charakterystyczną tego obiektywu jest wyjątkowa jakość obrazu oraz nowoczesne rozwiązania ułatwiające obsługę. Obiektyw ten dzięki swojej ogniskowej 35mm idealnie nadaje się do kreatywnych portretów. Może być używany w słabych warunkach oświetleniowych dzięki szybkim czasom otwarcia migawki, niskiemu ISO i dużemu otworowi przysłony (f/2) Przysłona ta pozwala na uzyskanie płytkiej głębi ostrości i rozmycia tła. Producent zastosował 9-listkową przysłonę, aby stworzyć plastyczny i przyjemny dla oczu bokeh.

Sigma A 50 mm F1.4 DG HSM

Sigma 50 mm f/1.4 DG HSSM to obiektyw stałoogniskowy, który posiada standardowy kąt widzenia. Został zaprojektowany do współpracy z pełnoklatkowymi aparatami bezlusterkowymi. W modelu tym zastosowano standardową ogniskową 50 mm, która ma zapewnić naturalny widok zbliżony do ludzkiego oka. Maksymalna przysłona obiektywu wynosząca f/1.4 pozwala nam dostosować ekspozycję do trudnych warunków oświetleniowych bez konieczności zwiększania czułości matrycy lub przyspieszania czasu otwarcia migawki. Dzięki temu możemy uzyskać efekt bokeh (efektywne rozmycie tła), który jest popularną cechą dla fotografów portretowych.

Obiektyw Sigma 50 mm f/1.4 DG HG HSM świetnie nadaje się do tworzenia dynamicznych portretów. Ale, można go również wykorzystać do fotografii reportażowej, ślubnej i krajobrazowej.

Sigma C 65 mm F2.0 DG DN

Obiektyw Sigma C65 mm F2 DG DN należy do nowoczesnej linii obiektywów Sigma I. Posiadają one kompaktową budowę, doskonałą jakość optyczną i są łatwe w użyciu. Obiektyw ten idealnie nadaje się do fotografii portretowej i fotoreportażu, nawet jeśli nie jesteśmy w stanie podejść wystarczająco blisko do fotografowanego obiektu.

Sigma A 85 mm F1.4 DG DN

Stałoogniskowy obiektyw Sigma A 85 mm F1.4 DG DN w pełni wykorzystuje możliwości nowoczesnych matryc aparatów bezlusterkowych. Jest wyposażony we wszystko, czego wymagają profesjonalni artyści portretowi. Standardowa dla fotografii portretowej ogniskowa 85 mm zapewnia doskonałe odwzorowanie sylwetki i proporcji modela. Ultra jasna przysłona zapewnia płytką głębię ostrości, co jest przydatne podczas fotografowania w słabych warunkach oświetleniowych. 11-listkowa przysłona tworzy plastyczny efekt bokeh. Układ optyczny obiektywu skutecznie eliminuje flary i odbicia podczas fotografowania pod światło. Obiektyw Sigma A 85 mm F1.4 DG DN to świetny wybór do plenerowych i studyjnych sesji portretowych.

Sigma A 105 mm F2.8 DG DN

Sigma A 105 mm f2.8 DG DN to flagowa linia obiektywów Art. Został zaprojektowany i stworzony z myślą o profesjonalnym zastosowaniu. Zapewnia doskonałą jakość obrazu, niwelowanie wad optycznych i świetne odwzorowanie kolorów. Jest również wytrzymały, ergonomiczny i wygodny w użyciu. Obiektyw ten jest na tyle uniwersalny, że może być stosowany w makrofotografii. Sprawdzi się również w innych zastosowaniach fotograficznych. Obiektyw ten jest świetnym wyborem do portretów ze względu na jasną przysłonę (F/2.8), oraz wąski kąt widzenia (23.3 stopnia). Parametry te pozwalają na fotografowanie w słabych warunkach oświetleniowych i rozmycie tła dla uzyskania zachwycającego efektu bokeh.

Sigma A 135 mm F1.8 DG HSM

Sigma A 135 mmF1.8 DG HSM to wysokiej jakości teleobiektyw przeznaczony do pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych. Obiektyw ten charakteryzuje się dużą przysłoną, która pozwala na komfortowe fotografowanie w słabych warunkach oświetleniowych, przy niskich czułościach matrycy i krótkich czasach naświetlania. Wysoka jasność pozwala również na uzyskanie bardzo płytkiego pola widzenia, co pozwala skutecznie odciąć obiekt od tła. W fotografii portretowej obiektyw będzie dobrze służył. Okrągła 9-listkowa przysłona tworzy zachwycający efekt rozmycia tła (bokeh).

W naszym sklepie znajdziesz akcesoria, sprzęt i inne dodatki. Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebujesz, aby rozpocząć swoją podróż z filmowaniem i fotografią. Odwiedź nasz sklep na www.Digital24.pl lub skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej.