Czy Twoje zdjęcia z sesji nie spełniają Twoich standardów? Nie jesteś pewien, gdzie popełniłeś błąd? Spotkajmy się i dowiedzmy się tego. Zacznijmy od przyjrzenia się formatom zdjęć i sposobom ich przygotowania do druku. Następnie zastanówmy się, czy wywoływanie zdjęć to dobry pomysł. Czy jesteś gotowy podjąć to wyzwanie

Standardowe i niestandardowe formaty zdjęć

Są to standardowe formaty zdjęć:

  • 9 x 13 (8,9cmx12,7cm).
  • 10 x 15 (10,2cmx15,2cm).
  • 13 x 18 (12,7 cmx17,8 cm).
  • 15 x 21 (15,2 cmx21,6 cm)
  • 20 x 30 (20,3 cmx30,5 cm)

Można jeszcze wyróżnić niestandardowe formaty zdjęć, ponieważ możliwości druku są niemal nieograniczone.

Przed wyborem wariantu należy jednak zwrócić uwagę na rozdzielczość. Zdjęcia przeznaczone do druku powinny mieć 300 DPI (300 pikseli/cal) w przypadku zdjęć, które będą oglądane z bliska. 150 DPI to idealna wartość dla dużych materiałów, które są oglądane z daleka. 75 DPI to optymalna wartość dla materiałów wielkoformatowych. Te standardy zapewnią, że Twój projekt da zadowalające rezultaty. Co się stanie, jeśli rozdzielczość nie jest wystarczająco wysoka?

Prawdopodobnie będzie to oznaczało, że wydrukowane materiały nie będą odpowiadały oryginałowi. Proces drukowania okaże się również skomplikowany i czasochłonny. Jak uzyskać wysokiej jakości zdjęcia i najlepszą wartość DPI? W osiągnięciu tego celu mogą pomóc profesjonaliści oferujący usługi fotograficzne. Mogą oni pomóc Ci określić, ile pikseli muszą mieć Twoje zdjęcia, abyś mógł stworzyć pożądany format w najwyższej jakości. Możesz również użyć tego wzoru: wartość w pikselach / wartość DPI * 2,54 = wartość w cm

Przygotowanie zdjęć do druku

Najlepiej jest opracować zdjęcia o odpowiednio wysokiej rozdzielczości, dostosowanej do formatu. Dzięki temu nawet najwyższej jakości odbitki spełnią Twoje oczekiwania. Czy można jednak sztucznie zwiększyć rozdzielczość? Można to zrobić za pomocą programu do edycji zdjęć. Praktyki te nie są jednak zalecane, ponieważ bezpośrednio wpływają na efekt wizualny. Może to powodować rozmazane zdjęcia, słabą jakość, a nawet nieostrość. Warto sprawdzić, czy materiały przeznaczone do druku "naturalnego" mają zalecane wartości DPI.

Sprawdź też nasz post o fotografii Flat Lay.

Nie tylko jesteś w stanie użyć najlepszej rozdzielczości i zapewnić najlepszy format, ale istnieją inne elementy, które mogą pomóc w osiągnięciu sukcesu. Ważne jest, aby przygotować zdjęcie, zanim zaczniesz je edytować lub retuszować. Monitor z możliwością kalibracji jest niezbędny do edycji zdjęć. Dzięki temu będziesz mógł zobaczyć wszystkie kolory. Ważne jest również utrzymanie dobrych warunków pracy. Możesz zauważyć, że kolory mogą być zniekształcone, jeśli pomieszczenie jest zbyt ciemne lub jasne.

Dlaczego warto stosować wywoływanie zdjęć?

Czy warto podjąć się tej usługi, jeśli proces wywoływania zdjęć jest ryzykowny? Niezależnie od tego, czy zajmujesz się fotografią dla zabawy, czy jest to sposób na życie, powinieneś zapisywać swoje prace na nośnikach analogowych, takich jak papier. Odbitki nie są jak pendrive'y czy dyski. Nie można ich zainfekować ani uszczuplić. Kiedy najbardziej ich potrzebujemy, złośliwość przedmiotów martwych jest szczególnie widoczna. Zawsze dobrze jest mieć rozwiązanie awaryjne. Odpowiednie gniazda mogą drukować zdjęcia na wysokiej jakości papierze. Zdjęcia na wysokiej jakości papierze można wydrukować dzięki kioskom fotograficznym Fujifilm DX100 w naszym sklepie.

Odbitki z sesji zdjęciowej możesz również wykorzystać na wiele innych sposobów, np. tworząc mini galerię lub album w swoim studio. Pozwoli to ludziom szybko poznać Twój styl i metody pracy, a także ułatwi im współpracę. Jeśli jesteś fotografem amatorem, możesz wykorzystać opracowane zdjęcia, aby pomóc sobie w ocenie postępów i znalezieniu swojej niszy. Powinieneś traktować każdy projekt jako indywidualny i szukać wskazówek u profesjonalistów, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub trudności z drukowaniem.