Canon RF 85mm f/1.2L USM został zaprezentowany w 2019 roku. Jest to obiektyw, który na nowo zdefiniował standardy w fotografii portretowej. Jest to pierwsze szkło Canon o stałej ostrości, zaprojektowane dla zaawansowanych fotografów portretowych i ślubnych. Obiektyw ten stanowi uzupełnienie systematycznie udoskonalanej technologii aparatów bezlusterkowych tej firmy. Czy Canon RF85mm f/1.2 dorównuje swoim parametrom?

W rodzinie portretowej

Beats, glamour i fashion. Istnieje wiele rodzajów fotografii portretowej. Chociaż mogą używać różnych wyrażeń i podejmować różne tematy, twórcy fotografii portretowej mają jedną wspólną cechę: potrzebę korzystania z wysokiej jakości sprzętu. W swojej codziennej pracy wykorzystują oni standardowe obiektywy portretowe. Ten rodzaj szkła ma charakterystyczną cechę: ogniskową. Zazwyczaj wynosi ona od 85 do 135 mm w przypadku aparatów małoobrazkowych. Obiektyw Canon RF 85 mm f/1.2L USM ze względu na swoją ogniskową zaliczany jest do rodziny uniwersalnych obiektywów portretowych. Jest to najwyższej klasy szkło z prestiżowej klasy L. Charakteryzuje się najwyższą jakością obrazu przy wysokim standardzie wykończenia.

Canon EOS RF 85mm F/1.2 L USM i aparaty Canon EOS R

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę długość ogniskowej

Dlaczego ogniskowa jest ważna w fotografii portretowej? Decyduje ona o tym, jak przedstawiona jest sylwetka i twarz modela. Obiektywy portretowe unikają przerysowania perspektywy i nadają naturalne odwzorowanie rysom twarzy. Ten obiektyw obejmuje tylko niewielką część tła ze względu na wąski kąt widzenia. Dlatego łatwiej jest kontrolować, co dzieje się za kadrem. Canon RF 85 mm f/1.2L USM ma największy kąt widzenia wśród standardowych obiektywów portretowych. Fotografowie portretowi uwielbiają ogniskową 85 mm. Dzięki niej możemy fotografować w bardzo bliskiej odległości od modela. Jest to szczególnie przydatne w małych studiach fotograficznych lub podczas sesji zdjęciowych w niewielkich pomieszczeniach.

Canon EOS RF 85mm F/1.2 L USM

Rozmycie tła i jasność

Maksymalna przysłona w przypadku wysokiej klasy obiektywu portretowego nie powinna być mniejsza niż maksymalna. Duże otwory przysłony pozwalają nam na pracę w słabych warunkach oświetleniowych. Dzięki nim możemy też ustawić krótsze czasy naświetlania i niższe czułości ISO. Jasne obiektywy mają też inną ważną dla fotografii portretowej właściwość: możliwość rozmycia tła i uzyskania na zdjęciu płytkiej głębi ostrości. Dzięki temu fotografowie mogą skierować uwagę widza na konkretną część kadru, np. oczy modela w portretach.

Rozmycie tła lub tak zwany "bokeh" to termin używany w fotografii portretowej do opisania, jak wszystkie przypadki wpływają na tło. Jak w tej kwestii spisuje się Canon RF 85mm f/1.2L USM. Doskonale. 9-listkowa przysłona pozwala na subtelne rozmycie tła i subtelne oddzielenie głównego obiektu od tła. Dzięki temu plastyka obrazu jest bardziej naturalna i przyjemniejsza dla oka. Canon RF 85mm występuje również w wersji SD (Defocus Smoothing), która - dzięki technologii powlekania gazem - oferuje bardziej malarskie rozmycie za obiektem.

Charakterystyka optyczna

W obiektywie Canon RF 85mm f/1.2L USM zastosowano najnowocześniejszą technologię. W skład układu optycznego wchodzi 13 soczewek, które ułożone są w 9 grupach. Jedną z nich jest technologia BR, która eliminuje refrakcję światła niebieskiego. Skutecznie redukuje aberracje chromatyczne, a także zniekształcenia kolorów. Soczewki asferyczne i niskodyspersyjne UD dają następujące efekty: doskonałą ostrość kadru w całym zakresie ogniskowych oraz eliminację zniekształceń sferycznych. Na zewnętrzne soczewki nałożona jest specjalna powłoka ASC (Air Sphere), która zapobiega drganiom światła oraz powstawaniu blików i flar podczas fotografowania pod światło.

Ostry w każdych warunkach

Flagowy aparat portretowy firmy Canon został zaprojektowany z wykorzystaniem najnowocześniejszego systemu ustawiania ostrości. Pozwala to uzyskać doskonałe rezultaty w ciemnych warunkach. Ultradźwiękowy silnik USM sprawia, że autofokus jest płynny i precyzyjny. Mechanizm działa cicho, dzięki czemu jest dyskretny i wygodny. System wewnętrznego ogniskowania sprawia, że obiektyw nie zmienia rozmiarów podczas ustawiania ostrości. Przednia soczewka jest zawsze nieruchoma, co ułatwia stosowanie filtrów optycznych. System ogniskowania jest bardzo płynny podczas śledzenia poruszającego się obiektu lub podczas filmowania. Twórcy dynamicznych kadrów docenią to rozwiązanie.

Canon EOS R z obiektywem RF85mm F/1.2 L USM

Wytrzymała konstrukcja

Canon RF 85mm f/1.2L USM jest niemalże pancerny. Elegancki i wyrafinowany, matowo czarny korpus z charakterystycznym czerwonym pierścieniem dla serii "L" wygląda świetnie. Konstrukcja obiektywu jest odporna na ścieranie. Został on uszczelniony w kluczowych miejscach, co ma zapewnić mu odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne i terenowe. Możemy z nim fotografować w deszczu, śniegu, kurzu i pyle. Przednie i tylne elementy zestawu zostały pokryte powłokami fluorowymi, które są odpowiednio hydrofobowe i olejofobowe, co ma chronić optykę przed zabrudzeniami.

Każdy sposób jest ergonomiczny

Praca z obiektywem Canon RF85mm f/1.2L USM to sama przyjemność. Obiektyw jest duży - 117,3 x 103,2 mm i ciężki - 1195 g, ale wygodnie leży w dłoni i jest łatwy w obsłudze. Na obudowie znajduje się przełącznik AF/MF, a także ogranicznik odległości. Obiektyw może ustawić ostrość w trybie pełnym lub w dowolnym miejscu w zakresie od 1,5 m do nieskończoności. Największe wrażenie robią programowalne pierścienie nastawcze, które pozwalają na ustawienie parametrów ekspozycji, nie tylko przysłony, ale i czasu otwarcia migawki, ISO oraz korekty EV.

Wielu fotografów przekona się do przejścia na aparaty bezlusterkowe po premierze obiektywu Canon RF 85 mm f/1.2L USM. To wyjątkowe szkło jest idealne dla profesjonalnych fotografów, którzy fotografują modę, śluby i nastrojowe portrety w plenerze lub w pomieszczeniach. Właściwości optyczne szkła są bardzo chwalone przez najlepszych portrecistów na całym świecie. Z jego doskonałych właściwości optycznych skorzystają również fotografowie przyrody, sportu i reportażu. RF 85mm f/1.2L USM otrzymał nagrodę TIPA dla najlepszego profesjonalnego obiektywu portretowego 2020 roku. Jest to świadectwo jego wysokiej jakości. Niecierpliwie czekamy na możliwość przetestowania obiektywu z modelami Canon EOS R5 lub R6.

Co sądzicie o tym obiektywie? Dajcie znać, jakie obiektywy lubicie do portretów.