Statyw to niezbędne akcesorium dla każdego fotografa. Doświadczeni fotografowie wybierają modele odpowiadające ich potrzebom, natomiast początkujący zwykle kupują jak najbardziej uniwersalny model, aby móc dopracować swoje preferencje. Czy warto kupić uniwersalny statyww na pierwszą przygodę z fotografią? Jakie czynniki powinieneś wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji?

Uniwersalny statyw do fotografii

Co to znaczy mieć uniwersalny statyw do fotografii? Choć każdy fotograf odpowie na to pytanie inaczej my skupiamy się na sprzęcie dla początkujących, a nie profesjonalistów. Uniwersalny statyw to model, który można przyczepić do plecaka lub torby. Przyda się podczas wakacyjnych spacerów, a także podtrzyma aparat podczas grupowych zdjęć selfie z timerem na rodzinnym spotkaniu. Statyw tego typu będzie składał się z wysokiego statywu z 3 niezależnie regulowanymi nogami. Jego cena nie powinna przekraczać 200 zł. Choć statywy tego typu będzie można kupić już za mniej niż 100 zł, to należy pamiętać, że od solidności statywu zależy bezpieczeństwo aparatu. Na takich statywach nie warto oszczędzać.

Statyw uniwersalny po złożeniu będzie miał wysokość około 50 cm, ale w razie potrzeby można go złożyć nieco wyżej. Jeśli nasz plecak lub torba ma dedykowane uchwyty, statyw może zmieścić się w plecaku lub przyczepić bezpośrednio do nich. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na wymiary złożonego statywu oraz jego wagę. Jeśli chcemy, aby statyw był zawsze z nami, nie powinien być zbyt ciężki. Uniwersalny model po złożeniu będzie miał maksymalnie 150 cm wysokości, co wystarczy do większości zastosowań. Statywy o cenach zbliżających się do 200 zł będą wyposażone w głowice kulowe. Pozwolą one na dużą precyzję i swobodę w ustawieniu aparatu przymocowanego do statywu. Ważna uwaga: głowica kulowa jest wygodniejsza i stabilniejsza od głowicy 3D. Wynika to z faktu, że płaszczyznę zamocowania Twojego aparatu do statywu możesz regulować za pomocą osobnych pokręteł.

Uniwersalny statyw do lustrzanki cyfrowej?

Każdy uniwersalny statyw, który posiada wyżej wymienione funkcje, może bezpiecznie udźwignąć obciążenie amatorskiej lustrzanki, bezlusterkowca czy mniejszej kamery. Jeśli posiadasz ciężki i solidny aparat, do którego zamierzasz podpiąć duży obiektyw, warto sprawdzić udźwig podany przez producenta. Upewnij się, że wybrany przez Ciebie model jest wystarczająco stabilny, aby utrzymać zestaw. Jeśli fotografia krajobrazowa lub wycieczkowa to Twoje główne pasje i chcesz je szczególnie rozwijać, może warto zaopatrzyć się w statyw z małym hakiem. Pozwoli Ci to na powieszenie torby ze sprzętem i pomoże go ustabilizować. Jest to szczególnie przydatne, gdy statyw będzie używany na nierównym podłożu. Statyw uniwersalny to sprzęt, który można wykorzystać we wszystkich możliwych zastosowaniach. Dopiero po sprecyzowaniu oczekiwań można wybrać sprzęt o większym udźwigu, lepszej głowicy lub innej konstrukcji.

Statyw fotograficzny Manfrotto Advanced 3W

Modele, które nie są typowe do nietypowych zastosowań

Jedna cecha jest znakiem rozpoznawczym nietypowych statywów. Najlepiej sprawdzają się one w określonych zastosowaniach i raczej nie są uniwersalne. Monopody, znane również jako statywy na jednej nodze, są świetnym przykładem. Są wygodne w podróży i zapewniają umiarkowaną stabilność. Jednym z bardziej nietypowych statywów są elastyczne statywy Gorillapod. Są one przeznaczone do lżejszych aparatów. Świetnie sprawdzają się podczas spacerów - nogi można owinąć wokół gałęzi, by zrobić zdjęcia z samowyzwalaczem, lub po prostu dopasować do nierówności terenu. Minusy? Te modele są ograniczone pod względem wszechstronności i siły podnoszenia. Nie uniosą dużej lustrzanki, do której przymocujesz ciężki obiektyw. Statywy stołowe to niestandardowy model. Są małe i lekkie i mogą być używane do fotografii żywności. Nie utrzymają cięższego sprzętu i mają ograniczony zakres regulacji wysokości, więc nie są zbyt praktyczne w terenie.

W katalogu producenta dostępne będą również statywy, które zostały zaprojektowane specjalnie do filmowania. Statywy filmowe posiadają unikalny mechanizm, który określa rozstaw nóg. Podkładki te są umieszczone pod nogami i mają za zadanie ustabilizować statyw i "ustawić" go pewniej. Statyw wideo zwykle dostarczany jest z głowicą filmową. Ma ona inną charakterystykę pracy niż głowica fotograficzna.

Statyw filmowy Manfrotto, statyw wideo

Statywy niestandardowe (monopody i statywy elastyczne) są tworzone z myślą o konkretnej grupie odbiorców. Posiadają unikalne cechy, które można wykorzystać na swoją korzyść. Statyw lub po prostu wysoki statyw to najlepszy wybór dla większości fotografów. Posiada on udźwig do 4 kg, maksymalną wysokość 150 cm po rozłożeniu oraz głowicę kulową. Możesz być pewien, że Twój sprzęt będzie służył przez wiele lat, jeśli wybierzesz sprzęt wysokiej jakości. Istnieje mała szansa, że będziemy musieli wymienić aparat nie raz, a statyw będzie służył przez wiele lat.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego internetowego sklepu fotograficznego, aby znaleźć idealny statyw dla siebie. Chętnie poznamy Wasze pomysły na statyw, który się sprawdzi.

Nasz sklep zaopatruje się w sprzęt fotograficzny, akcesoria i wyposażenie studyjne. Mamy szeroki wybór sprzętu, który pomoże Ci rozpocząć przygodę z filmowaniem i fotografią. Odwiedź nasz sklep na stronie www.Digital24.pl lub skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej..