Ostatnie premiery Canona wywołały spore zamieszanie na rynku sprzętu fotograficznego. Niedawne odsłonięcie dwóch pełnoklatkowych aparatów EOS R5 i R6, czterech specjalistycznych obiektywów dla RF oraz nowoczesnych akcesoriów dla EOS R to wyraźne sygnały, że Canon dogonił konkurencję i obecnie prowadzi w wyścigu o dominację na rynku technologii bezlusterkowych.
Nowe aparaty bezlusterkowe EOS R5 firmy Canon.
W linii produkcyjnej Canona pojawiły się dwa nowe aparaty bezlusterkowe EOS R5/R6. Są to rozszerzenia systemu EOS R, który po raz pierwszy został ujawniony kilka lat temu. Według wielu sygnałów będą to prawdopodobnie najważniejsze aparaty 2020 roku. Oba modele posiadają pełnoklatkową matrycę z 5-osiową stabilizacją mechaniczną oraz wydajny procesor DIGIC X. Są kompatybilne z obiektywami RF z nowej linii dla aparatów bezlusterkowych. Jednak dzięki specjalnemu adapterowi mogą być również używane z obiektywami EF do lustrzanek.
Bezbłędny autofokus i szybki czas otwarcia migawki
Przyjrzyjmy się bliżej specyfikacji technicznej nowych aparatów bezlusterkowych. Na szczególną uwagę zasługuje szybkość działania nowych aparatów bezlusterkowych oraz ich wydajny system AF. Canon R5 & R6 mogą fotografować z prędkością do 12 klatek na sekundę przy użyciu trybu migawki mechanicznej i do 20 przy włączonej migawce elektronicznej. Za automatyczne ustawianie ostrości odpowiada nowy system Dual Pixel AF. Technologia ta zapewnia 100-procentowe pokrycie kadru zarówno w poziomie, jak i w pionie. Zaawansowane algorytmy głębokiego uczenia się AI są wykorzystywane do dokładnego wykrywania twarzy, oczu oraz psów, kotów i ptaków.
Profesjonaliści i zaawansowani entuzjaści
Jakie są różnice między tymi dwoma modelami? Canon EOS R5 to bezlusterkowa wersja zaawansowanej lustrzanki z linii EOS 5D. Model R6 można porównać do półprofesjonalnej linii lustrzanek EOS 6D. Canon R5 posiada 45-megapikselową matrycę i maksymalną czułość ISO 51200. Canon EOS R6 posiada 20-megapikselową matrycę i czułość ISO maksymalnie 102400. EOS R5 ma 592 punkty detekcji fazy, natomiast EOS R6 ma ich 6072. Canon R5 jest nieco cięższy i większy od R6. Posiada też dodatkowy ekran nad korpusem (w Canonie R6 znajdziemy klasyczne pokrętło trybów). Większy model ma lepszy wizjer i wyświetlacz. Nieco inne są też gniazda kart pamięci. Canon EOS R5 ma sloty CFxpress i SD UHS II. EOS R6 ma dwa sloty na karty SD UHS II.
Zaawansowane tryby filmowania i łączność bezprzewodowa
Nowe aparaty bezlusterkowe zostały zaprojektowane również z myślą o oczekiwaniach filmowców. EOS R5 może nagrywać wideo 8K przy 30 klatkach na sekundę, obejmując cały obszar matrycy. Może też nagrywać wideo 4K UHD przy 120 klatkach na sekundę. Canon EOS R6 może nagrywać wideo w rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę i Full HD przy 120 klatkach na sekundę. Filmy są rejestrowane w płaskim profilu Canon Log, w 10-bitowym formacie. W nowych aparatach bezlusterkowych dostępne są także zaawansowane systemy łączności bezprzewodowej. ModułyWiFi i Bluetooth umożliwiają przesyłanie plików do chmury Canon.image oraz zdalne sterowanie urządzeniami zewnętrznymi.
Nowe obiektywy - nowe standardy
Japoński producent ujawnił również cztery nowe obiektywy, które uzupełniają rosnącą kolekcję obiektywów do aparatów bezlusterkowych wyposażonych w bagnet RF. Chodzi o sprzęt wysoce wyspecjalizowany. Trzy teleobiektywy przeznaczone są dla entuzjastów i profesjonalistów specjalizujących się w fotografii sportowej i przyrodniczej. Dostępny jest również wysokiej klasy obiektyw portretowy, który może być wykorzystywany do makrofotografii. Nowe obiektywy wyposażone są w stabilizację optyczną oraz najnowocześniejsze systemy optyczne eliminujące zniekształcenia, aberrację chromatyczną, flary i odblaski.
Wszechstronny teleobiektyw "klasy L"
Uniwersalny telezoom RF 100-500mm F4.5-7.1L IS USM z profesjonalnej serii "L" to ciekawa propozycja. Jest to wytrzymałe, kompaktowe szkło o szerokim zakresie ogniskowych. Posiada cichy i precyzyjny silnik autofokusa Dual Nano USM, który idealnie nadaje się do filmowania i fotografowania obiektów w ruchu. Na korpusie znajduje się programowalny pierścień, który pozwala na kontrolę ekspozycji. Za jego pomocą można ustawić wartość przysłony, czas otwarcia migawki oraz czułość ISO.
Super teleobiektywy 600 mm i 800 mm
Dwa pozostałe teleobiektywy to funkcjonalne szkła stałoogniskowe o dużym zasięgu: RF 600 mm i RF800 mm f/11 IS STM. Są one lekkie, kompaktowe i łatwe w użyciu dzięki technologii optyki dyfrakcyjnej. Zostały stworzone dla fotografów dzikiej przyrody i wydarzeń sportowych o średnim zasięgu. Oba obiektywy posiadają cichy i szybki mechanizm ustawiania ostrości STM, który dobrze sprawdza się w trybach śledzenia obiektów, a także nagrywania wideo. Są łatwe do przenoszenia dzięki konstrukcji w kształcie tuby i możliwości rozbudowy. Posiadają również programowalny pierścień na swoich korpusach.
Nowoczesny portret z funkcją makro
Canon oferuje także nowy obiektyw portretowy RF85mm f/2 MacroIS STM. Obiektyw ten posiada duży maksymalny otwór przysłony, który umożliwia fotografowanie w słabych warunkach oświetleniowych. Pozwala także uzyskać płytką głębię ostrości z rozmytym tłem. Szkło to świetnie nadaje się do prac makro, a także portretów. Można wykonywać zbliżenia w skali 1:1. Płynna praca w trybach śledzenia obiektu lub nagrywania wideo jest możliwa dzięki mocnemu silnikowi STM.
Rozszerzenia i nowy akumulator
Znajdziemy tu także akcesoria do nowych premier Canona. Należą do nich konwertery Canon Exteneder F1.4x i F2x, które są kompatybilne z systemem bezlusterkowym. Są one kompatybilne z najnowszymi obiektywami Canona - RF 100-500mm F4.5-7.1 USM oraz RF 600mm i RF 800mm f/11 IS STM. Soczewki te pozwalają na zwiększenie zakresu ogniskowych obiektywu przy zachowaniu jakości optycznej obrazu. Posiadają powłokę termiczną zapobiegającą przegrzaniu oraz dodatkowe uszczelnienia zapewniające im odporność na ekstremalne warunki terenowe. Canon oferuje także ulepszoną wersję akumulatora do aparatu. LP-E6NH jest 20 razy mocniejszy od LP-6EN. Można go ładować za pomocą ładowarki, lub korpusu aparatu i złącza USB.
Nowy sprzęt Canona odniesie sukces na rynku. Wierzymy, że tak będzie, dzięki nowoczesnym technologiom, wysokiej jakości wykonania i innowacyjnym rozwiązaniom, które odpowiadają na potrzeby wymagających użytkowników. Jedno jest pewne: Nowy sprzęt Canona z Japonii to mocny sygnał, że firma mocno zaznacza swoją obecność na rynku sprzętu bezlusterkowego.