Jesienne liście pękają w szwach od kolorów. Warto wyciągnąć aparat, by uchwycić te kolory. Jest wiele sposobów na pokazanie liści na fotografii. Oto kilka przykładów z tego roku. Na końcu znajdziecie linki do 27 różnych sposobów na wykorzystanie jesiennych liści z poprzednich lat.

W promieniach wschodzącego słońca

Jesienne liście w promieniach wschodzącego słońca

Zdjęcie wykonane o wschodzie słońca, z aparatem skierowanym do góry. Dzięki temu powstają duże kontrasty. Liść będzie mocno naświetlony przez słońce. Ekspozycja liścia prześwietli obszar wokół słońca. Dlatego do stworzenia tego zdjęcia użyto HDR. Technika HDR została użyta do połączenia trzech klatek z różnymi ekspozycjami.

Z odbiciami w wodzie, pod światło

Liście, które wznoszą się nad wodą

To klasyczny przykład efektu bokeh. Liście są kadrowane przy szerokim otworze przysłony. Na głębię ostrości nie wpływa światło odbite od wody. Dzięki temu powstają świetliste kręgi.

Liście na ciemnym tle

Jesienne liście na ciemnym tle

Ta kompozycja wymaga od Ciebie poszukiwania oświetlonych słońcem liści. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni kierunek fotografowania, tak aby było ciemne tło. Jest to możliwe dzięki teleobiektywowi zmiennoogniskowemu. Ogniskowa wynosiła 150 mm przy użyciu matrycy 4/3. Jest to odpowiednik 300 mm dla pełnej klatki.

Jesienne liście na jaśniejszym tle

Jesienne liście na jaśniejszym tle

To zdjęcie zostało wykonane na jasnym tle. Zdjęcie zostało przyciemnione w postprocessingu. Jeśli tło nie jest zbyt jasne, takie operacje są możliwe. Nie da się w naturalny sposób przyciemnić obszarów, które zostały przepalone w kadrze.

A jak to wygląda w czerni i bieli?

Liście w czerni lub bieli

Zdjęcie przedstawia liście wzdłuż brzegu jeziora. W swoich kolorach nie były szczególnie ciekawe, więc postanowiłem zmienić je na czarno-białe. Zdjęcie zostało wykonane przy użyciu obiektywu typu rybie oko. Dlatego też horyzont w górnej części kadru jest zakrzywiony.

Jesienna aleja z liśćmi

Aleja z liśćmi

Takie aleje warto fotografować obiektywem o długiej ogniskowej. Dzięki temu drzewa mogą być ułożone w rzędach i tworzyć zwartą ścianę. Program graficzny zwiększył nasycenie kolorów.

Czerwone jesienne liście

Czerwone liście

Zdjęcie zostało wykonane przy użyciu obiektywu szerokokątnego i przysłony ustawionej na maksimum. W efekcie pierwszy plan jest ostry, natomiast odległe płaszczyzny stają się rozmyte.