Astrofotografia znana jest również jako fotografia gwiazd i jest popularną dziedziną wśród łowców kadrów. Jeśli jesteś jedną z tych osób i chcesz robić własne zdjęcia nocnego nieba, to przeczytaj nasz poradnik. Podpowiemy jaki sprzęt i akcesoria wybrać. Wyjaśnimy też czynniki, które decydują o powodzeniu całego przedsięwzięcia.

Sprzęt i akcesoria do fotografowania gwiazd

Do wykonania wyjątkowego zdjęcia rozgwieżdżonego nieba potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Fotografowanie gwiazd nie jest możliwe bez profesjonalnego aparatu z szerokokątnym, jasnym obiektywem. Dobrym dodatkiem do aparatu i obiektywu jest statyw. Możesz także rozważyć zakup wyzwalacza z interwałometrem, aby ułatwić sobie pracę.

Przed rozpoczęciem fotografowania należy wyłączyć stabilizację obrazu. Ustaw czas naświetlania i przysłonę. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy otworzyć przysłonę do maksimum, a następnie lekko ją przymknąć. Podczas fotografowania gwiazd należy używać aparatu w trybie ręcznym. Następnie należy ustawić czułość ISO. Optymalna wartość zależy od modelu aparatu.

Możesz wypróbować ISO 800, aby zobaczyć efekt. Posiadasz wysokiej klasy sprzęt? Twój aparat powinien obsługiwać ISO w zakresie 1600-3200. Tańszy model da zadowalające rezultaty w zakresie 800-1600. Warto wyłączyć automatyczne odszumianie przy wysokim ISO.

Kiedy, gdzie i jak fotografować gwiazdy?

Nie wystarczy statyw i odpowiednio ustawiony aparat z szerokokątnym, jasnym obiektywem. Czas i lokalizacja również mają duży wpływ na ogólny efekt. Dlaczego lokalizacja zdjęcia jest tak ważna? Jeśli zdecydujesz się obserwować nocne niebo w pobliżu dużego miasta, zauważysz, że niebo jest bardziej oświetlone i jest mniej gwiazd. Wyjedź poza miasto, aby uniknąć zanieczyszczenia światłem.

Góry Izerskie i Bieszczady to dwa najpopularniejsze miejsca do fotografowania gwiazd. Jeśli planujesz długie wakacje lub weekendowy wypad, koniecznie odwiedź Izerski Park Ciemnego Nieba lub "Bieszczadzki Park Gwiezdnego Nieba", jeśli znajdziesz się w pobliżu.

Kiedy najlepiej przyjechać w wyznaczone miejsce?

Wielu entuzjastów nocnego nieba rozpoczyna obserwacje nocnego nieba około godziny 22:00 i kontynuuje fotografowanie do rana. Jeśli chcesz fotografować gwiazdy przez całą noc, upewnij się, że masz dodatkowe baterie, powerbank lub zapasową pamięć.

Nawet jeśli korzystasz z trybu ręcznego, powinieneś ustawić ostrość aparatu po ustawieniu go zgodnie z instrukcją. Możesz ustawić ostrość na gwiazdę na niebie. Możesz także ustawić ostrość na innym punkcie, takim jak pojedyncze światło z odległego budynku, tak jak w przypadku gwiazdy. Należy zwrócić uwagę na kompozycję zdjęcia.

Fotografowanie nocnego nieba - dodatkowe wskazówki

Jeśli chcesz wiedzieć, jak fotografować gwiazdy - zaopatrz się w aparat z szerokokątnym, jasnym obiektywem, statyw i inne akcesoria, takie jak wężyk spustowy z interwalometrem. Pamiętaj o dostosowaniu czasu otwarcia migawki, ISO i wyłączeniu stabilizacji. Nie zapomnij o maksymalnej przysłonie, wyostrzaniu i oryginalnej kompozycji. Miej też w torbie dodatkowe baterie i kartę pamięci.

Sprawdź prognozę pogody przed wyruszeniem w wybrane miejsce do obserwacji nocnego nieba. Pozwoli to zaoszczędzić czas i uniknąć rozczarowań. Najlepszy czas na fotografowanie gwiazd jest wtedy, gdy nie ma chmur i nie ma pełni księżyca. Im intensywniej świeci księżyc, tym mniej gwiazd będzie widocznych.

Ostatnia rada: bądź cierpliwy i nie zniechęcaj się. Nie zmieniaj miejsca, które wybrałeś do obserwacji w nadziei, że będzie lepiej. Zostań w wybranym miejscu i sfotografuj "swoją" część. Wkrótce uzyskasz zdjęcie, o którym zawsze marzyłeś.