Fotografowanie w studiu jest znacznie bardziej komfortowe niż na otwartych przestrzeniach i w miejscach publicznych. Dostęp do idealnego, dobrze oświetlonego miejsca to kluczowa sprawa. Fotografia studyjna to rozległa dziedzina. Ten artykuł nie jest w stanie objąć jej całej. Warto poznać kilka przydatnych wskazówek przed rozpoczęciem pracy na planie.
Fotografia studyjna - podstawy czyli najważniejsze informacje
Zanim urządzisz swoje studio, zastanów się, co chcesz w nim fotografować. Koniecznie weź pod uwagę wymiary obiektów, które będziesz fotografować oraz wymagania dotyczące oświetlenia. Czy będziesz skupiać się na małych obiektach, czy może będziesz chciał pomieścić kilka osób? Będzie to miało wpływ zarówno na potrzebny sprzęt (w pierwszym przypadku będzie go więcej), jak i na wielkość pomieszczenia.
Powinieneś również rozważyć dopasowanie oświetlenia do swoich osobistych preferencji. Możesz wykorzystać lampy studyjne lub połączyć je ze światłem zastanym. W przypadku pierwszego, konieczne będzie kupienie lamp o maksymalnej mocy. Odległość od obiektu powinna determinować moc lamp. Im dalej od obiektu, tym moc będzie większa. Do małego zestawu domowego wystarczy jedna lampa i blenda, ale większość osób kończy na zakupie całego zestawu. Drugi scenariusz to sytuacja, gdy korzystamy również z oświetlenia zastanego i będzie ono naszym podstawowym źródłem. Lampa będzie służyła jedynie jako jego "uzupełnienie" podczas mniej słonecznych dni. Warto w tej sytuacji zainwestować w dodatkowe lampy, które mogą zapewnić ciągłe światło, które nie jest błyskiem.
Główne metody modelowania światła w fotografii
Ważne jest, aby przed rozpoczęciem pracy w fotografii studyjnej zapoznać się z podstawami działania i ustawiania światła. Nie zawsze trzeba włączać je wszystkie jednocześnie lub z pełną mocą. Zazwyczaj nie jest to konieczne. Właściwe rozstawienie wymaga planu i metody "prób i błędów". Każde liczące się studio posiada różnorodne modyfikatory takie jak parasolki studyjne softboxy czy beauty dish. Każdemu akcesorium warto się przyjrzeć. Za pomocą różnych akcesoriów można regulować temperaturę barwową, rozkład cieni, świateł, kolor fotografowanych obiektów oraz ostrość. Modyfikatory, zwane też elementami modelującymi, są niezbędnym elementem prawdziwych zestawów fotograficznych. Możesz też wybrać lampę wielofunkcyjną, która ma regulację temperatury barwowej, ale jest droższa.
Ważne jest również odpowiednie ustawienie sprzętu. CRI (wskaźnik odwzorowania kolorów) to coś, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Parametr ten informuje, jak dobrze dane źródło światła odwzorowuje rzeczywiste kolory. Wartość CRI 100 zapewni Ci naturalne światło, które jest zbliżone do światła słonecznego. Wartość CRI jest miarą tego, jak naturalny będzie efekt. Balans bieli to kolejny ważny parametr. Możemy kontrolować procent odwzorowania kolorów biorąc pod uwagę te dwa czynniki. Powinien on być wysoki, ale najlepiej, aby był dość wysoki. Ważna jest również zmiana trybu pracy aparatu. W studiu powinno to być "M", czyli manualny. Tylko w ten sposób możemy zrobić świetne zdjęcia w świetle lampy błyskowej.
Jak wybrać lampy do studia fotograficznego?
Najważniejszą informacją, którą należy znać kupując oświetlenie do sesji zdjęciowej, jest różnica między lampami błyskowymi a oświetleniem ciągłym. Oba rodzaje sprzętu są częściej spotykane w większych studiach. Oświetlenie ciągłe jest podobne do światła naturalnego, ale bez migotania. Obecnie dostępne lampy światła ciągłego są zróżnicowane i oferują wiele ciekawych funkcji. Są również bardzo energooszczędne i wytwarzają dużą moc dzięki zastosowaniu paneli LED i fluorescencyjnych. Warto przyjrzeć się modelom energooszczędnym, które są nowoczesne. Modele te są również niezbędne dla osób, które oprócz fotografii chcą również filmować.
Drugi typ, zwany również studyjną lampą błyskową, to po prostu lampa błyskowa, która znajduje się w pewnej odległości od aparatu. Do wyboru są mniejsze, bardziej kompaktowe studyjne głowice błyskowe. Ten rodzaj oświetlenia może być stosowany w celu uzyskania najlepszej jakości obrazu przy dowolnej przysłonie lub minimalnym ISO. Lampa błyskowa nie jest światłem ciągłym. Przyjmuje formę oświetlenia punktowego. Możemy ją rozproszyć stosując różnego rodzaju modyfikatory. Fotografia z lampą błyskową wymaga nieco więcej umiejętności. Ponieważ są łatwiejsze do ustawienia, początkujący często wybierają lampy ze światłem ciągłym.
Fotografia studyjna - oświetlenie, w które warto zainwestować
Wbrew powszechnej opinii sprzęt oświetleniowy i budowa Twojego studia nie muszą być drogie. Dobre lampy są niezbędne, aby zapewnić sobie najlepsze oświetlenie i najlepszy efekt sesji. Nie warto wydawać na nie pieniędzy. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli planujecie zajmować się fotografią komercyjną. Istnieje wiele produktów, które mogą zapewnić doskonałe efekty za niską cenę. Sprzęt Quadralite to jeden z najbardziej przystępnych cenowo modeli lamp, które mogą pomóc w budowie małego studia lub domu. Jest to świetna opcja dla fotografów i profesjonalistów, którzy cenią sobie jakość i przystępną cenę. Quadralite oprócz przydatnych zestawów oświetleniowych oferuje również szeroki wybór modyfikatorów.
Systemy oświetleniowe Profoto to najlepszy wybór dla profesjonalistów i użytkowników wymagających najwyższej jakości. Systemy oświetleniowe Profoto pozwalają na tworzenie precyzyjnych obrazów za pomocą światła. Profoto oferuje klasyczne lampy studyjne, a także przenośne lampy akumulatorowe. Oferują również szeroki wybór modyfikatorów takich jak piloty, kontrolery błysku czy softboxy. Produkty te wyróżniają się wyjątkową wydajnością i łatwością obsługi.