Jaki jest klucz do tego, jaki kolor uzyskamy na zdjęciu? Dlaczego tak się dzieje, że nie jesteśmy zadowoleni z wykonanych przez nas zdjęć? Gdzie można szukać rozwiązania tego problemu?

Stanisław Pan Przemysław przysłał mi wiadomość. Informacje, które przeczytałem są niesamowite. Jesteśmy wdzięczni za miłe słowa. Chciałbym usłyszeć co nieco o fotografii ptaków. Mimo usilnych starań nie znalazłem właściwego przepisu na uzyskanie "ptasich" kolorów. Czuję niedosyt. Czytałem wiele opracowań, ale nic nie pomogło. Emil napisał do mnie również "[...] Kiedy porównuję zdjęcia zrobione w przeszłości ze zdjęciami sprzed lat, skóra wygląda tak brązowo i szaro.

Trudno jest pokazać kolor na fotografii. W wielu przypadkach staramy się jednak dokładnie pokazać kolory na zdjęciach.

Proces widzenia a kolor na zdjęciu

Jakość naszego wzroku, kolor oglądanego obiektu oraz warunki oświetleniowe zadecydują o tym, jaki kolor zobaczymy. Dzieje się tak, gdy obserwowany obiekt nie świeci naturalnie, lecz musi być oświetlony światłem zewnętrznym. Z taką sytuacją masz do czynienia na co dzień, gdy obserwujesz swoje otoczenie w świetle słonecznym.

Jakość Twojego wzroku i kolory emitowane ze świecącego obiektu wpływają na kolor, który widzisz. Oznacza to, że jeśli patrzysz na monitor, jakość kolorów, które widzisz, będzie zależała od jakości Twojego wzroku, jakości monitora i stopnia, w jakim różne kolory mogą być wyświetlane.

Tak samo jest w przypadku zdjęć robionych aparatami fotograficznymi.

Innym rodzajem fotografii, który chcemy wiernie pokazać jest fotografia produktowa.

Wierność kolorów oświetlenia

Nie będę wchodził w zbytnie szczegóły, ale odpowiednie oświetlenie, które może dać szeroką gamę kolorów, jest niezbędne do wiernego oddania koloru fotografowanego obiektu. Problem ten opisałem szczegółowo w moim ebooku "Ekspozycja - Barwa - Ostrość". Dotyczy to sztucznych źródeł światła. Ciekawym zjawiskiem jest metameryzm. Problem ten nie dotyczy sytuacji, gdy mamy możliwość fotografowania w świetle słonecznym.

Poniżej znajdują się dwa zdjęcia przedstawiające widmo światła wykonane spektroskopem w świetle słonecznym oraz przy użyciu wysokoprężnych lamp rtęciowych. W tym drugim przypadku dość wyraźnie widać luki w widmie.

Widmo światła słonecznego jest tym, co pozwala zobaczyć dobre kolory na zdjęciu. Widmo światła wysokociśnieniowej lampy rtęciowej. Uchwycenie prawdziwych kolorów na zdjęciu jest niemożliwe ze względu na duże luki w widmie.

Kalibracja aparatu

Możesz robić żywe zdjęcia aparatem, jeśli masz odpowiednie światło. Ważne jest, aby dostosować balans bieli światła pochodzącego z aparatu, zanim zaczniesz go używać. Szablon, który sam stworzysz, jest najlepszym sposobem na zapewnienie dokładności. Został on opisany we wpisie Niedroga metoda tworzenia szablonu ustawień balansu bieli.

Jeśli już odpowiednio ustawiłeś balans bieli, to kolor powinien wyglądać na zdjęciu dobrze. Nie musi być idealny, ale powinien być wystarczająco dobry. Mogą wystąpić niewielkie różnice. Różnice te wynikają z cech w matrycy i w programie. Program zamienia światło z matrycy na piksele o pożądanym kolorze. Wynik otrzymasz w postaci pliku JPG na swojej karcie pamięci.

Kontrast może również wpływać na wrażenie koloru. Kontrast może być spowodowany przez miękkie oświetlenie lub cechy obiektu. Kolory mogą wydawać się mniej nasycone, jeśli kontrast jest niski.

Modyfikowanie stylu obrazu w aparacie Canon EOS 7D Mark II

Za pomocą tych ustawień można zmienić kolory.

Można również zapisać plik RAW i "opracować" go za pomocą programu graficznego.

ColorChecker - Do kalibracji kolorów w zdjęciach na etapie obróbki w programie graficznym

Najlepszą wierność kolorów uzyskasz również, jeśli skalibrujesz swój aparat i wykonasz zdjęcia w danym oświetleniu. Służą do tego specjalne karty kolorów, takie jak ColorChecker. Polega to na zrobieniu zdjęcia karty swoim aparatem przy danym oświetleniu. Oprogramowanie, które zostało dostarczone przez producenta Twojej karty testowej pozwoli Ci wczytać to zdjęcie. Oprogramowanie określa jaki kolor powinien być w każdym polu karty i porównuje go z tym na zdjęciu. Określa kierunek i stopień ewentualnych różnic, jeśli takie są. Tworzy mapę pokazującą odchylenia od wzorca. Mapę tę można zastosować do innych zdjęć wykonanych w tym oświetleniu. Zdjęcia odzyskają swoje prawdziwe kolory.

Skalibruj swój monitor

Jakość zdolności monitora do wyświetlania kolorów będzie miała wpływ na widziane przez Ciebie kolory. Możesz sprawdzić, czy występują różnice w zależności od ekranu, wyświetlając jednocześnie identyczne kolorowe zdjęcia na ekranie monitora komputerowego, ekranie telefonu i ekranie aparatu. Porównaj kolory, wyświetlając je jednocześnie.

Przestrzeń barw jest ważna przy omawianiu wierności kolorów ekranu. Większość zdjęć jest wykonywana z wykorzystaniem standardu sRGB. Monitor musi obsługiwać wszystkie kolory sRGB, jeśli chcesz je wszystkie zobaczyć. Ustawienia monitora mogą również wpływać na postrzeganie kolorów. Ustawienia monitora mogą wpływać na wrażenia kolorystyczne, takie jak jasność, kontrast, nasycenie i temperatura barwowa podświetlenia. Aby uzyskać prawidłowe postrzeganie kolorów, monitory powinny być skalibrowane. W poście Prosta kalibracja monitora - test jasności i kontrastu opisuję bardzo podstawową kalibrację.

Stan adaptacji wzrokowej

Należy pamiętać, że na wrażenia kolorystyczne wpływa również środowisko, w którym są one dokonywane. Kolorowe ściany mogą zmieniać stan adaptacyjny oka i wpływać na postrzeganie konkretnego koloru w danym momencie.

Iluzja ta została przedstawiona na poniższym obrazku.

Podsumowanie koloru na zdjęciu

Do uzyskania wiernych kolorystycznie zdjęć potrzebne są trzy czynniki: - oświetlenie o pełnym spektrum (słońce, lampy błyskowe i żarowe o bardzo wysokim CRI), lub - aparat fotograficzny, który posiada ujęcie testowe, np. Po zastosowaniu korekcji i ColorCheckera, skalibrowany monitor wyświetla pełną paletę barw sRGB.

Ta uproszczona wersja pokaże Ci, jak uzyskać wspaniałe kolory na zdjęciu. Musisz fotografować w jasnym świetle o szerokiej gamie kolorów i dostosować balans bieli. Prawidłowa ekspozycja i właściwa jasność są kluczowe. Możesz zwiększyć nasycenie i kontrast w ustawieniach aparatu, jeśli fotografujesz w mało kontrastowych warunkach oświetleniowych, np. w pochmurny lub deszczowy dzień.

W codziennej fotografii przydadzą się wspaniałe kolory.

  • Dobrej jakości światło
  • Właściwy balans bieli
  • prawidłowa ekspozycja,
  • W zależności od sytuacji, nasycenie i kontrast mogą ulec zmianie.

Całość należy oglądać na ekranie, który pozwala dostrzec wszystkie kolory.

Są sytuacje, w których kolor zdjęcia jest krytyczny, ale nie ma znaczenia, czy jest wiernie oddany. Z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy celowo rozjaśniamy obiekt światłem zmieniającym kolor.

Kolor skał można zmienić. Zdjęcie zostało wykonane przy użyciu kolorowego światła.